Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tak nám vznikly dva investiční fondy - svěřenecký fond Afriky a fond zvaný Hedvábná stezka

Premiér Sobotka navštíví ve dnech 21. - 27. listopadu 2015 Čínskou lidovou republiku. Před rokem však kritizoval návrat prezidenta Miloše Zemana z Číny letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T a považoval to za politickou chybu.

Měl strach, že teď nebude pozván? Hrad přitom zcela logicky odůvodnil Zemanův let soukromým letadlem úsporou času a prezident se tak mohl účastnit v úterý jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října. Podle závistivého Sobotky měl prezident jako vrcholný státník dbát na prestiž svého úřadu a na zahraniční cesty by měl cestovat vládním letadlem. A také by se z nich měl vládním letadlem vracet...  (Uvítání Zemana v Číně… https://www.youtube.com/watch?v=dZCm8dR-vBU)

Zeman cestou v soukromém letadle ušetřil dvě hodiny času, na rozdíl od vládního speciálu; soukromě totiž letěl bez mezipřistání. Podle mluvčího Správy prvního privatizačního fondu (PPF) Radka Stavěla prezident využil volné kapacity v jednorázově pronajatém letadle, určeném k přepravě zástupců PPF a J&T, kteří se zúčastnili podnikatelského doprovodu prezidenta. Premiér asi zapomněl, že majitel PPF, miliardář Petr Kellner, s Milošem Zemanem navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, J&T, aby mohla být uzavřela smlouvu s čínskou firmou CEFC. A Kellner je pro čínského prezidenta mnohem důležitější persona, než Bohouš Sobotka... Co by stejně i tak uznal celistvost Číny včetně Tibetu..

Ve vládním speciálu by si 70letý prezident Zeman s hůlkou neodpočinul jako v Boeingu 737-700 BBJ. Trochu ohledu k člověku by neškodilo. Do Kellnerova letounu se totiž místo desítek cestujících vejde jen asi dvacet lidí. Sedačky totiž nahradily konferenční salonky, občerstvení či ložnice. Samozřejmostí jsou luxusní a pohodlná sedadla, obvykle v kůži. Oproti létání s malými tryskáči tak Kellner získal nejen větší pohodlí pro své lety, ale i daleko delší dolet. Business Jet, který má přebudované i nádrže, může uletět až jedenáct tisíc kilometrů, tedy klidně z Prahy do jižní Afriky.

Modlitba ve Lhase… USA mají monopol na masakry, Rusko a Čína nesmí svým oponentům zkřivit ani vlásek na hlavě…

Prezident Zeman nyní boduje – míří k nám prvních 100 miliard z Číny, kam se naopak vydávají desítky českých firem na prestižní veletrh. Z ČLR přivezl "jen" desítky obchodních smluv, dohod a memorand za 40 a více miliard. Čínská společnost CEFC by díky smlouvě o strategické spolupráci uzavřené s finanční skupinou J&T mohla získat třetinový podíl v J&T Bance. Čínská firma by za podíl mohla zaplatit skoro 700 milionů eur (asi 19,4 miliardy korun); je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Jak být zadobře s Čínou; prásknout dveřmi Dalajlámovi před nosem…

Buddhistky v Pekingu...

Navíc se čínská ekonomika stala navzdory tvrdohlavému hlásání ČT největší na světě, oznámil Mezinárodní měnový fond. Čína tak na piedestalu vystřídala Spojené státy, které z něj před 142 lety sesadily Velkou Británii. Přesto česká média melou neustále svou, že USA pořád kralují, aniž by se zmínila, že Spojené státy mají největší státní dluh široko daleko. Skoro 18 bilionů, a říká se, že až třikrát tolik, není žádný zanedbatelný bakšiš. Přitom objem ekonomiky nejlidnatější země světa Číny již činí 17,6 biliónu dolarů, zatímco té americké „pouhých“ 17,4 biliónu dolarů, ovšem mínus mnoha bilionový rest. Ještě v roce 2000 přitom Američané produkovali třikrát více než Číňané a na počátku 80. let byl rozdíl desetinásobný, upozornil list Financial Times. Dnes Čína tvoří 16,5 veškeré světové ekonomiky. Tibet – Čína

Budování dobrých vztahů s Čínou bude pokračovat; během nynější oficiální návštěvy se totiž Zemanův kritik - premiér Sobotka zúčastní setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy ve městě Su-čou. Jednat bude také s prezidentem a premiérem ČLR a zástupci Šanghaje, Pekingu a provincie Hebei. Hlavními prioritami cesty je rovněž rozvoj spolupráce obou zemí v oblasti hospodářství, zdravotnictví cestovního ruchu, energetiky či průmyslu. Pro Česko je účast na čtvrtém summitu předsedů vlád 24. listopadu 2015 příležitostí k prohloubení široké bilaterální spolupráce s Čínou a k dalšímu rozvoji strategického partnerství EU-ČLR. Aktivní účast  je i součástí českého zapojení do čínské iniciativy Hedvábná stezka (One Belt, One Road). http://ntv.livejournal.com/414928.html

Předseda vlády ČR se v rámci své oficiální cesty do Číny zúčastní i ekonomického fóra a setká se se zástupci provincií Šanghaj, Peking a Hebei; navštíví též šanghajský závod Škoda Auto i s řadou vrcholných představitelů nejvýznamnějších finančních institucí nejenom Číny, ale celého světa, jako jsou  ICBC, China Development Bank a China Construction Bank. Fond označovaný jako Hedvábná stezka bude podle čínského prezidenta otevřený investorům z celého světa, kteří se do něj budou moci "aktivně" zapojit.

A máme tady najednou dva fondy - jeden ve právě podepsali šéfové EU v La Valletě na Maltě jako svěřenecký fond Afriky na zajištění vody a dostupnost elektřiny, pro investice do vzdělání mladých Afričanů, rozvoje infrastruktur, industrializaci a do zaměstnanosti černého kontinentu, druhým je Fond Hedvábná stezka pro investory celého světa. Tedy ne kvůli nápravě tragických příčin běženecké katastrofy, ale pro další vývoj ekonomik zúčastněných zemí, z nichž nikdo neprchá před válkou do Evropy.

Iniciativa by měla zajistit volnější tok zboží, služeb a kapitálu jednak pomocí cesty po souši propojením Číny, centrální Asie, Ruska a Evropy, a jednak pomocí námořní cesty propojující Čínu se zeměmi jihovýchodní Asie, Indií a Afrikou. Celkový objem investic v projektu hedvábné stezky se může vyšplhat až na závratných 243 miliard dolarů. Projekt je velkou příležitostí i pro české exportéry. Čína přispěje částkou 40 miliard dolarů (890 miliard Kč) na vytvoření tohoto fondu pro rozvoj infrastruktury v Asii, jehož cílem bude zlepšit propojení tamních trhů. Uvedl to čínský prezident Si Ťin-pching při setkání se svými protějšky z Bangladéše, Kambodže, Laosu, Mongolska, Barmy, Pákistánu a Tádžikistánu. Fond označovaný jako Hedvábná stezka bude podle čínského prezidenta otevřený investorům z celého světa, kteří se do něj budou moci "aktivně" zapojit. Napřed si udělat pořádek ve své rodině, pak vyvěšovat vlajku Tibetu

A to globální investoři tvrdili, že se připravují na pád a náraz čínské ekonomiky. Z průzkumu renomované agentury Bloomberg vyplynulo, že 45 procent oslovených investorů očekává nástup finanční krize v Číně do pěti let. Dalších 40 procent investorů očekává čínskou krizi po roce 2016, vyplynulo z pravidelného průzkumu mezi tisíci klienty Bloombergu, mezi které patří, investoři, obchodníci a analytici. "Není pochyb o tom, že Čína se nachází uprostřed spekulativními úvěry tažené bublině, kterou není možné udržet," řekl agentuře účastník průzkumu,  bratislavský měnový stratég TRIM Broker Stanislav Panis.

Ovšem bublina splaskla; čínský statistický úřad  zveřejnil, že Čína rostla tempem 10,3 procenta, o 1,1 procenta více, než dva roky předtím, současných přes 7 procent přesto není žádná katastrofa. Celkový výkon hospodářství Číny přitom přesto dosáhl šesti bilionů dolarů; čínský export a import činí celkem tři biliony dolarů. Čína navíc drží 896 miliard amerických dluhopisů za několik bilionů dolarů a každoročně získává  dalších 200 miliard dolarů zahraničních deviz; má jich už přes tři biliony vzhledem k tomu, že drží na nízké úrovni kurs své měny, aby dobře prodávala své výrobky.

Avšak pozor, objev století: Číně prý chybí zázemí evropského osvícenství: nezávislý veřejný prostor, který by umožňoval svobodné a kritické intelektuální myšlení, svobodné odbory a nezávislé auditorství. To tvrdí Britské listy, aniž by se zamyslely, že mluví o tisícileté Říši středu, která dala světu v době, kdy v Evropě vraždila inkvizice, křižácké výpravy a řádila doba temna, knihtisk i magnetickou střelku a další čínské vynálezy, které změnily tvářnost a stav věcí na celém světě - první v literatuře i v navigaci a průmyslu. To bylo tisíc roků zpátky, tedy stav, který je dnes v afrických zemích, z nichž k nám nyní prchají běženci... Slova představitele Republiky Kongo u Organizace spojených národů (UN, OSN), Serge Boreta Bokwanga…

Před více než dvěma tisíci roky věřili Číňané, než vynalezli kompas, že je Země velikánská deska, podle amerického průzkumu třetina Američanů pořád i dnes v roce 2015 věří, že Slunce obíhá kolem Země a nedokážou na mapě najít místo, kde se nacházejí Spojené státy americké... V rámci průzkumu uveřejněného na výroční schůzi Americké asociace pro pokrok ve vědě bylo osloveno 2200 amerických občanů. Měli zodpovědět devět otázek z oboru fyziky a biologie. Tazatelé touto metodou získali v průměru 5,8 správných odpovědí na osobu. Speciálně na otázku „Obíhá Země kolem Slunce, nebo Slunce kolem Země?“ odpovědělo špatně 26 procent respondentů. http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/327785-kazdy-ctvrty-american-netusi-ze-zeme-obiha-kolem-slunce.html.

V Pekingu jsem viděl a slyšel, že Číňané jsou tvůrci nejmodernější technologie, co se metalurgie týče, včetně vysokých a kopulových pecí, a zkujňovací výhně a kovářsko-pudlovací postupy byly známé již v období dynastie Chan (202 př.n.l. – 220 n.l.). Vznik složitého ekonomického systému v Číně umožnil i takové vynálezy, jako byly papírové peníze během dynastie Sung (960 – 1279 n.l.). Objevení střelného prachu (minimálně v desátém století) vyvolalo takové objevy, jako jsou hořící kopí, pozemní miny, námořní miny, píšťaly, výbušné dělostřelecké náboje, vícestupňové rakety a reaktivní střely s aerodynamickými křidélky. S pomocí navigačního kompasu a kormidla se zadním vazem známých už od I. století dosáhli čínští mořeplavci mnoha úspěchů v ovládání lodí na otevřeném moři a v XI. století se doplavili až k Východní Africe a do Egypta...

Proč právě vzniklý "svěřenecký fond Afriky" je o něčem jiném, než Fond zvaný Hedvábná stezka? (Jeden je 1,8 miliardy USD, druhý asi 40 miliard...) Protože delegáti Unie na Filadelfského konventu v roce 1787, kteří si přáli zrušení otrokářského systému, se zpočátku stavěli na následných ratifikačních konventech proti přijetí této Ústavy, pokud otroctví výslovně nezruší. Nakonec se však nechali přesvědčit, že rozpad Unie by měl mnohem horší následky, než když se tato otázka ponechá postupnému řešení.

 Inu, a miliony afrických černochů se dál plavily po moři do Ameriky; pro ty, kteří cestou zemřeli na kurděje či se utopili, to bylo vlastně vítězství nad otrokářstvím... A tak vzniklo současné druhé největší stěhování národů...

Snímky z Tibetu a Číny Břetislav Olšer

Čína vynalezla kompas a Američané věří, že Slunce obíhá kolem Země

Čína ovládne svět; překoná obranné systémy každého národa na Zemi?

Uplynulo 53 let od chvíle, kdy Čína začala kultivovat „voňavý“ Tibet…?

Omluva Zemanovi; zprostředkoval v Číně obchody za stovky miliard…

Čína-země buddhistů, katolíků, muslimů, taoistů a konfucionistů…

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: břetislav Olšer | pondělí 16.11.2015 7:36 | karma článku: 28,03 | přečteno: 1052x
  • Další články autora

břetislav Olšer

Proč se nepíše o americkém ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2...?

Proč je největší jadernou hrůzou jen havárie atomové elektrárny Černobyl a ne katastrofa na ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2 v elektrárně provozovatele MetE? Kdysi se tajila radiace Černobylu, dnes TMI-2...

27.4.2016 v 7:27 | Karma: 29,73 | Přečteno: 5499x | Diskuse| Politika

břetislav Olšer

Chcete vědět, proč jste rasisté a xenofobové a kam jdou peníze z vašich daní? Tak čtěte...

Romy považuje za nesympatické 82 procent dotázaných Čechů, polovině respondentů jsou dokonce velmi nesympatičtí; opak si myslí jen tři procenta, tři čtvrtiny respondentů cítí antipatie k muslimům, sympatie naopak čtyři procenta...

22.4.2016 v 7:22 | Karma: 32,04 | Přečteno: 2842x | Diskuse| Společnost

břetislav Olšer

V roce 1942 by hajlovala strachy, teď jí nic a nikdo nehrozí, přestože byla pracovně v ČLR

Ceny Anděl získávají amatérští zpěváčci a bigbíty; že to jsou profesionálové? Omlouvám se; amatér má jen charisma a tvoří kvalitu zadara, mnozí neintonující profíci Anděla sice neví, co je to charisma, ale zato mají za to miliony.

13.4.2016 v 7:13 | Karma: 31,79 | Přečteno: 2299x | Diskuse| Společnost

břetislav Olšer

Jak hordy organizovaných Číňanů s holemi terorizovaly nebohé a neprovokující Čechy...

Co vše mě zaujalo na návštěvě čínského prezidenta Si Ťin- pchinga, tyrana a novodobého Hitlera v Lánech a na Pražském hradu? Začal bych mladíkem, co při spatření kamery vběhl do davu Číňanů s vlajkou Tibetu a prý byl bit holemi...

31.3.2016 v 7:31 | Karma: 40,31 | Přečteno: 3031x | Diskuse| Politika

břetislav Olšer

Havloidní systém může páchat trestné činy, policie však nekoná, svobodu projevu ale trestá

Házení vajec na prezidenty ČR a SRN, policie nic, ukradení prezidentské standardy, policie nekoná, zneuctění Hradu červenými trenýrkami, policie - jen neškodná recese, zničení desítek čínských vlajek, policie bezradně krčí rameny,

29.3.2016 v 7:29 | Karma: 40,19 | Přečteno: 2526x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Našli jsme odposlech, mysleli Poláci před jednáním vlády. Omyl, šlo o ozvučení

7. května 2024  9:39,  aktualizováno  12:05

Zařízení, které našly polské bezpečnostní služby v Katovicích v sále, kde se sejde polská vláda,...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák, přes svodidla omezuje oba směry

7. května 2024  11:14,  aktualizováno  11:46

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

Rusko přestalo používat Kerčský most, armádu radši zásobuje po nových tratích

7. května 2024  11:44

Rusko k dodávkám vojenské techniky invazním jednotkám na Ukrajině přestalo používat Kerčský most,...

Putin se na inauguraci ujal dalšího mandátu, čekají se změny ve vládě

7. května 2024  10:11,  aktualizováno  11:43

Ruský prezident Vladimir Putin při úterní okázalé inauguraci v Kremlu zahájil svůj pátý mandát v...

  • Počet článků 3045
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2467x
důchodce