Zastřelili ho obchodníci se zbraněmi firmy Bofors...?

V dnešním zvráceném světě se už nerodí takové osobnosti jako Olof Palme, Politik, intelektuál a polyglot ze Švédska, co sedmnáct let vedl švédskou sociální demokracii (SAP) a jedenáct roků byl premiérem své země. Byl můj favorit. Koho by nebavilo vidět se v takto odvážných lidech, co se nikoho a ničeho nebáli. Chodil si po Stockholmu svobodně, bez bodyguardů. 

Ilustrační foto...

Mohl být v čele vlády švédského království ještě mnohem déle, kdyby ho nezastřelili... Trvá to už přes čtvrt století. Hledání vraha předsedy vlády Švédska Olofa Palmeho. Byl zastřelen 28. února 1986 na rohu ulice Tunnelgatan a Sveavägen neznámým útočníkem, když se kolem půlnoci vracel bez osobní stráže s manželkou Lisbet a synem Märtenem z kina Grand, z filmu “Bratři Karamazovové”... Syn Joakim s nimi do kina nešel... Dvě střely, jedna poranila i manželku...

Olof Palme... foto: Wikipedia

Dnes je tato část ulice Tunnelgatan pojmenovaná po něm a na chodníku je pamětní deska jako připomínka vraždy, jejíž příčina nebyla dodnes vysvětlena a původce nebyli usvědčeni. Nebo snad se to změní? Nedávno zesnulá britsko-americká miliardářka Eva Rausingová potvrdila, že znala jméno vraha. Vyplývá to z její elektronické pošty. Vraždu si prý objednal švédský podnikatel, napsala novinářům choť jednoho z nejbohatších Britů a dědice švédské společnosti vyrábějící zdravotně neškodné obaly na potraviny Tetra Paku.

U hrobu Olofa Palmeho... Foto: Břetislav Olšer

Zbraň, kterou byl Palme zastřelen, se nikdy nenašla, i když byl vyloven z jezera nedaleko Stockholmu revolver značky Smith & Wesson, ale jeho stav už nebyl schopný vydat potřebné DNA… Koho asi Olof Palme tak rozčílil, že ho zastřelil? V roce 1969 se stal ministerským předsedou a hned lezl na nervy všem militantům. Jako první západní politik navštívil Kubu a Fidela Castra. Ostře vystoupil a odsoudil americkou účast ve Vietnamu. Zúčastnil se protestního pochodu ve Stockholmu, po boku severovietnamského velvyslance v Moskvě. Palme však stejným způsobem odsuzoval i komunistický kolonialismus, např. invazi vojsk Varšavské smlouvy v Československu…

Osud zavedl Palmeho i do Prahy. Do Československa přijel poprvé v roce 1949, částečně na dovolenou za kamarádem, částečně na zasedání Mezinárodního studentského svazu. Vrátil se o rok později, tentokráte již jako plnoprávný člen švédské studentské delegace. Debata ve Svazu se vyostřovala a bylo čím dál jasnější, že státy komunistického a západního bloku a státy tzv. třetího světa nemají šanci nalézt shodu i v tak základních utopických otázkách, jak má vypadat světový mír. Západní studentské delegace také s nelibostí pozorovaly komunizaci Československa a to, jak je zneužíváno slovo demokracie. 

Severské bílé noci blaží svými půvaby... Foto: Břetislav Olšer

Při návštěvě Prahy se seznámil se studentkou Jelenou Rennerovou, se kterou vstoupil v prosinci 1949 do zjevně fingovaného manželství, aby jí umožnil odcestovat do zahraničí. Palme zajistil Jeleně ve Stockholmu byt, ve kterém s ní ale nežil. Pocházela z politické rodiny a její bratr se angažoval v Klubu lidových akademiků (jediný nesocialistický studentský spolek po roce 1945) a po únoru 1948 musel chvatně odejít do exilu. Aby byli Jelenini příbuzní v Praze ušetřeni nepříjemnostem, existovalo manželství formálně až do roku 1952. Jelena se pak stala lékařkou, vdala se za švédského lékaře a zůstala ve Stockholmu, v jehož předměstí stále žije.

Palme se angažoval hlavně ve věci odzbrojení, zabránění šíření atomových zbraní a pomoc rozvojovým zemím mu získala sympatie i za hranicemi země. Švédsko bylo od roku 1814 neutrální, nikdy se od té doby nezapojilo do žádné války. Existuje však od roku 1646 švédská zbrojařská firma Bofors. Že by z ní pocházel onen obchodník...? Podle švédského historika Jana Bondesona mohly být za vraždou dodávky houfnic od švédské firmy Bofors do Indie, které byly spojeny s úplatky pro indickou vládu...

Prošel jsem si s pietou stejnou trasu, od kina až o pár stovek metrů dál k místu na chodníku uprostřed ulice Svaevägen, kde premiér padl. Pak ještě do úzké uličky kousek dál, kterou vrah uprchl a zmizel beze stopy. Nevyšlo ani pátrání ve směru švédské neonacistické buňky VAM (Bílý Árijský Odpor), ani k jihoafrické vládě apartheidu v JAR. Jedna z hypotéz mluví o vůdci kurdských povstalců Abdullahu Öcalanovi. Některé bujné fantazie ukazují na americkou CIA, bývalý Sovětský svaz a KGB, chilský režim generála Pinocheta a mezinárodní syndikáty obchodníků se zbraněmi. Nakonec jím měl být narkoman Christer Pettersson, kterého sice vdova po premiérovi identifikovala, ale stejně byl pro nedostatek důkazů propuštěn a brzy poté zemřel. Dozvíme se nyní pravé jméno Palmeho vraha...?

Sever Švédska má neobyčejné kouzlo... Foto: Břetislav Olšer

Skandinávie bývala a pořád ještě je podle celosvětových výzkumů veřejného mínění územím nejspokojenějších obyvatel Evropy. Přesto ani ve Švédsku, Finsku, Norsku či Dánsku nemají nouzi o sebevraždy. Důvody těch ojedinělých činů zaměstnávají hlavně psychology. Skandinávci přes svoje silné sociální výhody mají jeden zásadní problém - těžko se vyrovnávají se změnami ročních období, tedy hlavně s obdobím na rozmezí astronomických a tzv. bílých nocí.

Švédský tenista Björn Borg s Ivanem Lendlem v Ostravě... Foto: Břetislav Olšer

Možná by neměli na Vánoce nejvyšší počet sebevražd, kdyby se k všeobecné depresivnosti těchto tradičních křesťanských svátků přidává ještě fakt, že je ve Švédsku už od tří hodin odpoledne tma. S podivným šerem usínáte, se stejným šerem se probouzíte. Den co den, noc co noc, pořád to samé… Ve Stockholmu v nejdelších letních dnech slunce vychází ve 3 ráno zapadá v 11 večer. Naopak kolem Vánoc se rozednívá před desátou ráno a stmívá se už kolem druhé odpoledne. Jelikož část Švédska leží za polárním kruhem, zhruba dva měsíce v roce zde slunce vůbec nezapadá a dva měsíce vůbec nevychází. Třeba i proto má Švédsko největší spotřebu svíček na osobu na světě.

V zemi tisíce jezer mají zase třetí největší množství zbraní na světě. Po USA a Jemenu. Na sto obyvatel připadá ve Finsku 56 především loveckých pušek, v čele tohoto žebříčku jsou USA s 90 zbraněmi na sto obyvatel a Jemen s jednašedesáti. Od 12 století patřilo Finsko ke Švédsku. Téměř sedmisetletá příslušnost Finska k Švédskému království vytvořila mj. tradici rčení: Švédové bojovali do posledního Fina. Paradoxně získalo Finsko samostanosti v prosinci 1917…

Se švédskými rybáři na lovu... Foto: Břetislav Olšer

Na podceňopvanou ostražitost a dalšího šílence doplatila i Anna Lindhová, švédská ministryně zahraničí, která byla pobodána 10. září 2003 v obchodním domě v centru Stockholmu a následujícího 11. září v Karolinské nemocnici následkům svých zranění podlehla. Zemřela v šestačtyřiceti letech. Vrah Lindhové byl tentokrát dopaden; psychicky labilní čtyřiadvacetiletý Švéd srbského původu Mijailo Mijailovic, jenž zasadil oblíbené političce několik bodných a řezných ran do břicha, prsou a rukou. Prý proto, že se podporovala bombardování Srbska... Mijailovic byl údajně velmi rozrušen, když Lindhová schválila na jaře 1999 bombardování Jugoslávie ve válce o Kosovo. Navzdory své neutralitě Švédsko tehdy dalo na vědomí, že považuje tento letecký útok za "nevyhnutelný", aby se zabránilo pronásledování kosovských Albánců srbskými vojáky....

Olof Palme zvádl i neuvěřitelnou sociální politiku. Přestože pocházel z vyšší střední třídy, stal se jedním z nejvýznamnějších vůdců švédského dělnického hnutí. Jeho aktivity vadily především vládám Reagana a Thatcherové. Ovšem drtivá většina Švédů oceňovala jeho silnou solidaritu i sociální a ekonomické ambice Švédska. Přičiněním jeho jedenácti let vládnutí přineslo zemi nejlepší sociální zákony. Aktuálně nejvyšší horní sazba daně z příjmu v Evropě se uplatňuje právě ve Švédsku, kde celková výše zdanění při „normálním“ příjmu fyzické osoby (tj. přibližně mezi 140 – 250 tisíci SEK ročně) se pohybuje okolo 56 procent.

Zdanění fyzické osoby s mimořádně velkým majetkem může dosahovat hodnoty až 80 – 90 %… Lapiárně řečeno; kvalifikovaný dělník má po zdanění stejný plat jako vysokoškolský profesor. Míra zdanění ve Švédsku je prostě nejvyšší ze všech vyspělých zemí světa. V nedávnéím referendu byli Švédi znovu pro toto vysoké zdanění. Mají už ověřeno, že tím pádem získají bezkonkurenční sociální výhody, mj. bezplatné zdravotníctví či školství...

Inu, Švédsko pro mě i nadále zůstává zemí vynálezce Nobela, tenisty Bjorga, režiséra Bergmana, hokejisty Swen Tumby Johanssona či krále Karla XVI. Gustava. Jsou představiteli úžasné země, jejíž dobré jméno ve světě však vydobyl Olof Palme... Požehnaná vzpomínka... Skáče psí blecha výš než ta kočičí, aneb Z Nobela altruista a filantrop…?

Farmaceutičtí zbrojaři: Už jsme vydělali dost, zrušíme pandemii…?

Kdy to multikulturalistům dojde, že šílený Breivik nemusí být jenom jeden…?

 

Další komentáře, glosy a ukázky z knih na webech a také v elektronickém vydání na eReadipg.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)-
http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/ http://www.facebook.com/profile.php?id=10000053041104#!/profile.php?id=100000530411044 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: břetislav Olšer | sobota 1.9.2012 7:02 | karma článku: 17,04 | přečteno: 1337x