Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přes dva miliony čtenářů Kajínkova webu...

7. 06. 2009 9:13:13
Milovníci tragických příběhů českých vrahů a jejich obětí, spěchejte do Plzně. Západočeská policie pořádá 20. června Den otevřených dveří a zcela mimořádně zpřístupní od 10 do 15 hodin sbírku zbraní v budově Krajského policejního ředitelství.
Bývalá kaple na dvorku Mírova,  na jiném snímku cela Z. Vocáska, stejná, z jaké uprchl Kajínek...Bývalá kaple na dvorku Mírova, na jiném snímku cela Z. Vocáska, stejná, z jaké uprchl Kajínek...foto: B. Olšer

Pokud chcete na vlastní oči vidět v originálu, jakým revolverem byl zastřelen Kočka mladší hoteliérem Ďuričkem nebo s čeho střílel "sběratel" zbraní Jiří Kajínek v Plzni, máte šanci. V nablýskaných vitrínách je uloženo stejně tak nablýskaných asi třináct set exponátů.

Pušky, samopaly, kulomety, nechybí pistole a revolvery, když krátkých palných zbraní je kolem osmi set. Drtivá většina z nich je pořád funkčních.

Vrazi jsou kupodivu podporováni spoustou svých fandů, Jiří Kajínek má dokonce i webové stránky pod názvem "Na podporu Jiřího Kajínka". Existuje i redakční rada, které předkládá své texty taktéž jeho obhájkyně, skoro svůdná advokátka Klára Slámová.

Je to jeden z českých paradoxů; jako jeden muž jsou skoro všichni obyvatelé zásadně pro trest smrti, na druhé straně drží palce filmových či skutečným vrahům, zvláště pokud jsou obviněni z ukladné vraždy nějakého podnikatele, kteří jsou pro Čechy většinou synonymem podvodníků a mafiánů.

Poprvé Kajínek zaměstnal policejní pátrače v lednu 1993, kdy se nevrátil z přerušení nápravného pobytu za dobré chování při výkonu jedenáctiletého trestu. Trest za loupež si odpykával v příbramské věznici.

Během této doby navštívil ministra spravedlnosti Jiřího Nováka s žádostí o revizi výše svého trestu. Ministr Novák Kajínkovi řekl, že mu nemůže nic slíbit. Proto se vězeň rozhodl, že se do výkonu trestu zpět nevrátí.

Na útěku pak spáchal v květnu 1993 u plzeňské věznice nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního ochránce Juliána Pokoše. Postřelen byl další bodyguard Vojtěch Pokoš. Kájínek byl zadržen v srpnu 1993 a odsouzen na doživotí.

V říjnu 2000 se však z cely mírovské věznice dostal pomocí lana a kusu železa, které se mu z okna podařilo přehodit přes asi čtyřmetrovou a zbruma patnáct metrů vzdálenou zeď a ukotvit ho.

Přestože ho od počátku tohoto útěku sledovala stráž věznice, za zdí zmizel, jakoby na něho v tamním lesíku čekalo policejní auto.

Po třech měsících svobody byl v prosinci dopaden speciálním policejním komandem v pražském bytě Marie Černé. Na sobě neměl nic, ale u sebe měl dvě pistole a granát, které budou rovněž vystaveny v expozici při Dnu otevřených dveří v Plzni.

Z Prahy byl poté přemístěn do věznice ve Valdicích, kde strávil několik roků. Pak se vrátil na Mírov, odkud ho čekal přísně střežený konvoj do Karviné...

Kajínkovi loni v listopadu sebral veškerou naději Ústavní soud, když mu definitivně zamítl žádost o obnovení procesu. Jeho dokonale společnými silami zorganizovaný útěk stál život i ředitele věznice Mírov, jenž spáchal sebevraždu skokem z okna své pracovny na druhé nádvoří věznice...

Docela jsem si Kajínka dokázal v jeho mírovské cele představit, určitě byla "typizovaná" stejně jako cela jeho spoluvězně Zdeňka Vocáska, který napřed dostal před dvaceti roky za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu trest smrti, po jehož zrušení bylo na řadě odpykání 25 roků.

Když byl poté zaveden výjimečný trest odnětí svobody na doživotí, soud ho přiřkl právě Vocáskovi, kterého jsem jako novinář bez větších potíží navštívil v jeho cele na oddělení mimořádných trestů, dokonce jsme spolu seděli na jednom kavalci a četli si jeho deník, v němž obhajoval svoji nevinu...

A právě tato moje reportáž se ocitla také na Kajínkově webu, jenž už zaznamenal dva miliony svých čtenářů. Ne že bych patřil mezi lidi, posedlé jeho nevinou. Vrazi však mají něco společného. Stejně jako Zdeněk Vocásek dlouhou dobu tvrdil, že nikoho nezabil, také Jiří Kajínek podnes tvrdí to samé...

Paradoxně o tom samém je i film, který již několik let připravuje herec a kaskadér Petr Jákl. Začne ho po letních prázdninách točit režisér F. A. Brabec.

Po dlouhém hledání na Slovensku a v Německu si vězně odsouzeného Jiřího Kajínka zahraje slavný Rus Konstantin Nikolajevič Lavroněnko, rodák z Rostova na Donu. Za drama Izgnanie - Vyhnanství, získal předloni na Filmovém festivalu v Cannes cenu pro nejlepšího herce.

Třicetiletá herečka Tatiana Vilhelmová s přelivem na blod si v očekávaném filmu o nejznámějším českém vězni zahraje jednu z hlavních rolí - obhájkyni Kláru Slámovou, co jako lvice bojovala a pořád bojuje za to, aby Kajínka soud zprostil viny a propustil na svobodu...

Dále si zahraje též Vladimír Dlouhý i polský herec známý z filmu "Je třeba zabít Sekala" Boguslav Linda. Všichni jsou hlavně zvědaví, jestli vězeňská služba umožní setkání Lavroněnka s Jiřím Kajínkem. Pro inspiraci...

Pokud ano, bude to pouze přes mříže. Ty tam jsou totiž doby, kdy jsem byl bez problémů vpuštěn ve věznici Mírov sice přes několik stráží a prohlídek, ale až na oddělení mimořádných trestů a mohl si v cele posedět v družném hovoru na jedné pelesti bez mříží s posledním českým odsouzencem k trestu smrti...

Pravděpodobný název filmu o Kajínkovi bude "Vinen - Nevinen"...

Jak říkala moje zbožná babička, Bůh - Nejvyšší soudce - všecko vidí a jednou všechny spravedlivě rozsoudí.

Takže Jiří, už jsem ti to jednou vzkazoval; trpělivost, někdy to nabeton přijde....

(Další komentáře, fejetony a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz)

Autor: Břetislav Olšer | neděle 7.6.2009 9:13 | karma článku: 13.99 | přečteno: 1603x

Další články blogera

Břetislav Olšer

Proč se nepíše o americkém ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2...?

Proč je největší jadernou hrůzou jen havárie atomové elektrárny Černobyl a ne katastrofa na ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2 v elektrárně provozovatele MetE? Kdysi se tajila radiace Černobylu, dnes TMI-2...

27.4.2016 v 7:27 | Karma článku: 24.32 | Přečteno: 1846 | Diskuse

Břetislav Olšer

Chcete vědět, proč jste rasisté a xenofobové a kam jdou peníze z vašich daní? Tak čtěte...

Romy považuje za nesympatické 82 procent dotázaných Čechů, polovině respondentů jsou dokonce velmi nesympatičtí; opak si myslí jen tři procenta, tři čtvrtiny respondentů cítí antipatie k muslimům, sympatie naopak čtyři procenta...

22.4.2016 v 7:22 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 1755 | Diskuse

Břetislav Olšer

V roce 1942 by hajlovala strachy, teď jí nic a nikdo nehrozí, přestože byla pracovně v ČLR

Ceny Anděl získávají amatérští zpěváčci a bigbíty; že to jsou profesionálové? Omlouvám se; amatér má jen charisma a tvoří kvalitu zadara, mnozí neintonující profíci Anděla sice neví, co je to charisma, ale zato mají za to miliony.

13.4.2016 v 7:13 | Karma článku: 29.05 | Přečteno: 1554 | Diskuse

Břetislav Olšer

Jak hordy organizovaných Číňanů s holemi terorizovaly nebohé a neprovokující Čechy...

Co vše mě zaujalo na návštěvě čínského prezidenta Si Ťin- pchinga, tyrana a novodobého Hitlera v Lánech a na Pražském hradu? Začal bych mladíkem, co při spatření kamery vběhl do davu Číňanů s vlajkou Tibetu a prý byl bit holemi...

31.3.2016 v 7:31 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 2669 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Velká gesta a všední život

Jsou témata, kterým se profesionál korektně vyhne. Nejsem profesionál, zato běžně přicházím mezi velmi odlišné skupiny spoluobčanů. Nestačím se divit, jak odlišný je jejich život a jejich názory od toho, co se prodává.

25.11.2017 v 9:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jiří Turner

Žijeme v tekuté společnosti jako příslušníci protestních hnutí

Konzumní způsob života, kulturní dekadence nebo krize standardních politických stran a vzestup protestních hnutí nejsou jen důsledkem toho, že se přežilo to, co tomu předcházelo . Příčiny je třeba hledat v širších souvislostech.

25.11.2017 v 9:10 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jaroslav Herda

K výkupu vepřína v Letech pašíci mlčí

To je pro homo sapiens dobrá zpráva, neboť kdyby tato zvířata, mohla promluvit, mohla by nás uvést do nepříjemných rozpaků.

25.11.2017 v 8:56 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Kábrt

Mohou být zvířata svobodná?

Každý život probíhá pod rozličnými tlaky. Ve vzdorování některým tlakům se lidé občas vnímají jako svobodné bytosti. Mohou být svobodná i zvířata? (OSaU 1)

25.11.2017 v 7:08 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 122 | Diskuse

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 400 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2430

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.