Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Hrabej, hrabej, vykrůcaj, aby se mi byznys nězrůcal, aneb Havloidní Bakala tyje z "bakaných" dolarů...

7. 08. 2015 8:52:52
O kom je řeč? Stačí dvě zvěsti; internetová televize DVTV s Drtinovou s Veselovským patří Bakalovi a kope za běžence, resp. ČT v Událostech upravila hanlivý výrok prezidenta Miloše Zemana; vystřihla jméno Zdeňka Bakaly. Cenzura...

To proto, že ho prezident Zeman postavil vedle pravomocně odsouzeného Viktora Koženého. Navíc Bakala, mecenáš a finanční podporovatel knihovny Václava Havla. Co na to prezident? Já dlouhodobě pokládám pana Bakalu za lidskou hyenu“ nešetřil miliardáře Zeman. Vadí mu pokrytectví, kterým je kauza hornických bytů protkaná. „Kdyby měl pan Bakala poslední zbytky studu, tak by neobchodoval s byty, o kterých veřejně slíbil, že je prodá nájemníkům za 40 tisíc korun. Tento slib nedodržel...“

Václav Havel se kdysi sešel s horníky Dolu Staříč, kdyby tušil, co z něj jeho sponzor učiní... Snímek Břetislav Olšer

Sloní paměť mají také lidé, kteří v často zanedbaných »bakalovských« bytech dodnes žijí. A asi navěky přišli o naději, že by si je mohli koupit stejně lacině, jako je společně s celými Ostravsko-karvinskými doly koupil kdysi Bakala. Zemanova reakce? „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala,“ řekl Zeman na konferenci 25 let svobodného podnikání, kde vystoupil i jeho předchůdce Václav Klaus. Šlo o ta slova, která byla cenzurována jméno Bakaly „prý jen chybou editora“ vypadlo...

Ovšem, že je tu novinka; přes 43 tisíc ve všech pádech skloňovaných bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji bude mít nového majitele. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, jež bývalé hornické byty vlastní a kterou ovládá podnikatel Zdeněk Bakala, kupuje mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital, plně integrovaný mezinárodní investor a správce realitních investic a majetku. Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby. Portfolio RPG Byty sestává ze 43083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních.

Jak nedávno deník E15 informoval, RPG Byty jen za loňský rok vynesly 461 milionů korun v čistém, tedy téměř šestkrát více než předloni. Z profitu si pak Bakala a jeho společník Peter Kadas nechali na jaře letošního roku vyplatit 261 milionů korun jako dividendu. Zbytek těchto peněz šel na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něm již RPG Byty shromáždilo 9,7 miliardy korun. Konto přitom bylo ještě tučnější. Majitelé firmy si z něj ale loni stáhli 4,6 miliardy. Přitom kdysi dávno v privatizační smlouvě se Bakala zavázal, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. ̈A jak vidno zříti, už nikdy neudělá...

Další kalouskem ve hře je sám Miroslav Kalousek, zřejmě po Havlovi ústřední borec na Bakalově výplatní listině. “Místopřísežně tady z tohoto místa říkám, že Zdeněk Bakala ani žádná jeho firma nikdy nedali a nedají žádné prostředky TOP 09. Všechno ostatní jsou pomluvy,” hřímal mírně intoxikován Miroslav Kalousek zpoza řečnického pultíku, patrně jeho nejoblíbenějšího místa na světě. Půl roku nato se však Bakala přihlásil ke sponzoringu tria tuzemských pravicových stran – tedy ODS, VV a právě TOP 09, které finančník poukázal na konto sedm a půl milionu korun. “Chci zahájit otevřenou debatu o férovém způsobu financování politických stran v Česku,” prohlásil tehdy Bakala. Co za to dostala TOP 09 na revanš...?

Snímek Břetislav Olšer

Mám výhodu, že jsem u zdroje; jako Ostravan jsem fáral na skoro desetileté brigádě v OKD, abych si vylepšil kádrový profil kvůli mého táty, jenž byl vyhozen k lopatě ze školství, jelikož byl praktikující katolík. Pořád jsem na tom líp, než jiní; 9. května 2012 podalo občanské sdružení „Poškození“ ve spolupráci s politickou stranou Suverenita - Blok Jany Bobošíkové k městskému soudu v Praze odloženou žalobu na zrušení rozhodnutí ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého č. 208/199 č. 208/1990, kterým byla ukončena činnost státního podniku OKD s. p. a jeho majetek byl vložen do akciové společnosti OKD a.s. Ta dnes bankrotuje, Důl Paskov, v jehož hlubinách jsem pracoval, je před uzavřením...

Snímek Břetislav Olšer

Proč se Bakala cuká postarat se o horníky, co mu vydřeli místo ve Forbesu, zatímco František Štěpánek si chová své zaměstnance jako v bavlnce? Spoluvlastník Sokolovské uhelné bydlí na Sokolovsku, má tam dům, stará se nejen o zaměstnance, ale dává i obrovské finanční prostředky do regionu. Postavil tam přehradu, golfové hřiště, děti se tam mohou rekreovat. V roce 2009 společnost vydělala 1,9 mld. Kč při tržbách 9,4 mld. a má dlouhodobě vysoké zisky, ve fondu nerozděleného zisku z minulých let měla koncem roku 2009 téměř 10 mld.

Když to otočíme, Zdeněk Bakala, majitel OKD, se v Ostravě ukáže jednou za čtvrt roku, to je všechno. Amsterodam je přece kus světa. Jinak ho ten podnik nezajímá, kromě toho, aby z toho vytahal co nejvíce finančních prostředků. Desítky miliard. Šetří je snad Bakala na něco? Jak by ne; potřebuje padesát milionů eur pro svůj projekt Debiensko v Polsku. Výstavba polského uhelného dolu by měla začít před koncem letošního roku. Dobrý bude každý milion eur. Výše investičních nákladů totiž nyní dosáhne 50 milionů eur (1,2 miliardy Kč). Obnova dolu přijde NWR na 600 až 800 milionů eur (zhruba 20 miliard korun) a ročně by se tu mělo vytěžit asi dva miliony tun uhlí ročně. Licence má platnost 50 let. NWR věří, že první uhlí bude vytěženo v roce 2017. Pracovat v dole bude přes dva tisíce lidí...

rání v jihoafrickém platinovém dole...

Dnes již bývalý vlastník bytů OKD, Bakalova RPG Byty s. r. o., dlouhodobě a vědomě účtoval nájemníkům některé poplatky v rozporu se zákonem a tedy se dá říci, že nájemníky okrádala. „Celou kauzu pochybné privatizace bytů OKD a kritickou situaci nájemníků těchto bytů sleduji již mnoho let a jako europoslankyně jsem dvakrát interpelovala v EP v této záležitosti. Snažím se lidem z bytů OKD pomáhat a podporuji jakoukoli snahu, která by mohla napravit nespravedlnost, ke které došlo při privatizaci OKD a zvláště 42 000 bytů OKD,“ dodala Jana Bobošíková, která nedávno poskytla nájemníkům nemalý finanční dar, aby k Evropskému soudnímu dvoru mohli podat žalobu v kauze bytů OKD. Společnost RPG Byty byla největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku.

Bakala se narodil 7. února 1961 v Opavě. Ačkoli opavský rodák, vyrůstal v Brně. Týdeník Reflex uvedl, že podle svazku, který na Bakalu po jeho emigraci vedla StB, pochází z rodiny laborantky krajské hygienické stanice a po nepřijetí na gymnázium se vyučil dámským krejčím a rok pracoval v oděvním družstvu VKUS Brno. Poté emigroval do Spojených států, kde se věnoval studiu na prestižních soukromých školách. Nejprve začal na Berkeley Business School, ale nakonec dokončil konkurenční Dartmouth College. Po studiích začínal pracovat pro evropskou pobočku společnosti Credit Suisse First Boston. Tu poté opustil a založil skupinu Patria Finance. Jeho základní kapitál v první polovině devadesátých let činil sto miliónů korun.

Po čtyřech letech Patrii prodal. Vydělal tak stovky miliónů korun. V roce 2004 koupil českou společnost Karbon Invest ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly a Českomoravské doly, čímž rovněž získal 45 tisíc bytů v 547 bytových domech, tedy částku 1,7 miliardy Kč, cca 40 tisíc za byt. Byty ale prodal. Nespokojení obyvatelé však opakovaně poukázali na to, že se uhlobaron zavázal pět let nepřevést byty na žádnou třetí osobu a v médiích rovněž slíbil, že je za sníženou cenu nabídne k odkoupení nájemníkům. Namísto toho je ale převedl na vlastní realitní společnost. Chování Bakaly uznal v únoru 2012 soud za gaunerské... Stal se také spoluvlastníkem skupiny NWR (New World Resources), v níž má čtyřicetiprocentní podíl a do které OKD patří. Jihoafričané šéfují už českému pivu i OKD; bude Ekmark jako Bakala?

Firma vydala mimo jiné akcie, se kterými se obchoduje na PRAŽSKÉ BURZE. Jeho zisk z OKD činí skoro 40 miliard Kč. V červnu 2010 oznámil, že během předvolební kampaně věnoval 28,5 milionu korun třem politickým stranám; ODS dostala 15 milionů korun, TOP 09 7,5 milionu korun a VV 6 milionů. Kontroverzní dům, co se podobá protiatomovému krytu, si podnikatel bez problémů postavil v centru šumavského národního parku v Modravě nad Klostermannovou chatou.

Kromě OKD získal i řadu rekreačních zařízení vesměs vysoké úrovně, vybudovaných z tehdejších fondů kulturních a sociálních potřeb, které ihned rozprodal. Mezi ně patří PERMON ve Vysokých Tatrách. Jaká by byla hodnota OKD dokazují tržby za uhlí a koks v roce 2008 při těžbě 22 mil tun cca 125 mld. Kč...? Není možné se proto divit, že Bakala je podle časopisu Forbes označen za 595. nejbohatšího člověka planety. Byl rovněž sponzorem ostudné Černého plastiky Entropa v Bruselu. David Černý totiž původně tvrdil, že onu plácaninu vytvořili umělci ze všech 27 členských zemí Unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy z ČR. To už ale neměl ani haléř z téměř 12 milionů Kč. Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun a za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát Černému 1,2 milionu. Dalších 10,3 milionu korun pochází ze sponzorského daru těžařské společnosti NWR.Sfárají horníci do dolu a zůstanou tam, dokud se problém nevyřeší?

V současnosti Bakala vlastní také vydavatelství Economia, které je vydavatelem deníku Hospodářské noviny a týdeníků Respekt, Ekonom, Marketing & Media, měsíčníku Bel Mondo a serveru iHned.cz. Dále vydává množství odborných titulů. V roce 2013 převzala společnost Centrum Holdings, s.r.o., která vlastní například portály Aktualne.cz, Atlas.cz, Žena.cz nebo Centrum.cz. Kromě mnoha úspěšných obchodů Bakala několikrát prodělal. Mezi jeho neúspěšné projekty a investice patří například automobilová firma Gold Cars, která zbankrotovala.

Dalším neúspěchem byl rozjezd televizní stanice TV3, která rovněž zkrachovala. Stanice se měla stát konkurencí TV Nova a Prima. „Ve svém vystoupení jsem vyslovil hlubokou naději, že pan Zdeněk Bakala neskončí jako Viktor Kožený, a že ČR rozhodně nechce přispět ke krachu společnosti NWR,“ řekl prezident Miloš Zeman. Důvodů, proč roste hněv zrovna vůči Bakalovi, který má ve vlastnické firmě NWR třetinový podíl a nyní se nechce podílet na řešení problémů těžařů přicházejících po velmi tučných časech. Jeho heslo zní: Po použití odložit...

Miliardář Zdeněk Bakala koupil dům na Hradčanech, kde sídlí Knihovna Václava Havla; ředitelem knihovny je Martin C. Putna. V domě na Loretánském náměstí dříve žila manželka prezidenta Edvarda Beneše. Bakala je předsedou správní rady knihovny. Dům si osobně prohlédl i exprezident Havel, když režíroval svůj film Odcházení podle vlastní divadelní hry. Bakala sponzoroval všechny tři strany bývalé vládní koalice. Je také koproducentem filmu, patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, označovaného někdy za kruh Havlových příznivců. O blízkém vztahu Bakaly a někdejšího prezidenta svědčí i to, že Havel s chotí opustili večeři pořádanou britským princem Charlesem, aby mohli navštívit vyhlášení soutěže Česká Miss, kterou vedla Bakalova partnerka Michaela Maláčová. Bakala, který vlastní český i americký pas. Učinili havíři Ostravska první krok k sociálním bouřím v Česku...?

Knihovna Václava Havla, založená po vzoru prezidentských knihoven v USA, si klade za cíl dokumentaci, výzkum a propagaci života, díla a myšlenek někdejšího československého a českého prezidenta. Shromažďuje proto nejrůznější záznamy, které se tohoto politika, dramatika a někdejšího významného disidenta týkají. V knihovně by také měla být pořádána různá diskusní setkání. V kostele sv. Anny na Starém Měst nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových vytvořila "mezinárodní duchovní středisko" Pražská křižovatka. Dnes na konto Nadaci Dagmar a Václavu Havlových Vize 97 obce a města platí 300 tisíc za lavičku se stromem. Kdo chce pojmenovat cokoli po Václavu Havlovi, musí zaplatit. Za použití Havlova jména pro lavičku se platí bez daně 30 tisíc korun, včetně daně z přidané hodnoty tedy necelých 37 tisíc korun.

Inu, hrabej, hrabej, vykrůcaj, aby se mi byznys nězrůcal, aneb Havloidní Bakala tyje z "bakaných" dolarů a je jedno, zda půjdou z uhelnách dolů v Polsku či z Havlovy Vize 97... Jsou OKD především srdeční záležitostí rodinného klanu Otavů...?

Tři mušketýři českého národa – Masný, Krejčíř, Bakala a Kožený...

Další Sobotkův kostlivec vypadl ze skříně; on nic, on jen muzikant

V platinovém dole se kouří i fotí aneb Kolik krav stojí nevěsta...?

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Autor: Břetislav Olšer | pátek 7.8.2015 8:52 | karma článku: 36.47 | přečteno: 1878x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ivo Cerman

Jak obhajoval Jan Jesenský vzpouru proti Habsburkům?

Každé dítě školou povinné u nás asi ví, že Jan Jesenský provedl v Praze první veřejnou pitvu. Málokdo ale ví, že za stavovského povstání vydal spis Pro vindiciae contra tyrannos, v němž obhajoval právo českých stavů na vzpouru.

22.2.2020 v 15:02 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 274 | Diskuse

Pavel Liprt

22. 2. 2020, aneb život není jenom o číslech

Dnešní, padesátý třetí den v tomto roce nám krásné datum nadělil, pět dvojek a dvě nuly tam zajímavě vykouzlil.

22.2.2020 v 13:03 | Karma článku: 5.25 | Přečteno: 132 | Diskuse

Petra Jungmannová

Babu

O barevném životě. Autismus nemusí být strašák. Pokud není strašákem společnost tzv. "normálních" lidí.

21.2.2020 v 22:59 | Karma článku: 14.38 | Přečteno: 401 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Měli bychom být prý povinně solidární. Jak ne, dostaneme dobrovolně po čuni…

I tak by se dal přeložit z jazyka evropských mandarínů do jazyka českého, nápad, se kterým k nám přišla paní eurokomisařka pro vnitřní věci, Ylva Johanssonová...

21.2.2020 v 15:47 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 1788 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Medúza

Ačkoli se medúza od lidí na první pohled dost liší, některými vlastnostmi je některým lidem velmi podobná. Třeba svou neuchopitelnou rosolovatostí.

21.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 7.51 | Přečteno: 159 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2452

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...