Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

OXI a NAI v řeckém dramatu, aneb: “Budeš chřadnout bez země, jejíž duch, Evropo, stál u tvého zrodu."

6. 07. 2015 7:06:06
Řecko “zbavené práv” řekl nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass. Zemi přirovnal k dlužníkovi vysvlečenému donaha, vystavenému na pranýř. Napsal: “Budeš chřadnout bez země, jejíž duch, Evropo, stál u tvého zrodu..."

V Řecku se včera hlasovalo v referentu; Řekové rozhodovali, zda přijmou, nebo odmítnou návrh mezinárodních věřitelů, který má vést k oddlužení země; pro vystoupení z eurozóny se vhazovaly lístky se slovem; Nai znamená ano, ne se řekne oxi. Proti dohodě s věřiteli bylo asi 61,5 procenta z více než 62 procent voličů. „S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání muset začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.

Foto: Reuters...

„Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila,“ napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos. Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. Řekl to v rozhovoru pro list The Financial Times řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur (8,8 bilionu Kč).

Vo co gou? Řecká vláda požádala skupinu zemí, které tvoří „demokratickou“ Evropskou unii, o jednotýdenní prodloužení lhůty pro splátku dluhu, aby Řekové mohli tvrdé podmínky vnucované jejich zemi Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, za pomoci Washingtonu, schválit nebo odmítnout. MMF a Washington znali jedinou odpověď. „NE“. Poker "demokratické klace" nevyšel...

Co nastane po pokusu o státní převrat speciální metodou vyděračství MMF a dalších bank s lichvářskými úvěry? Věřitelé budou v pokušení nechat Řeky chvíli se smažit ve vlastní olivové šťávě a zjistit, zda několik týdnů ekonomiky bez hotovosti dokáže to, co referendum nedokázalo: změnit režim. Tsipras bude pod tlakem, aby rezignoval a vypsal nové volby, pokud se ekonomické zprávy budou zhoršovat, a to by mohlo skončit zvolením vlády, která se více přizpůsobí zbytku Evropy....? Kalkulace těch,. jimž cvaká u prdelky, jelikož miliardy visí totiž ve vzduchu po vyřazení Řecka z eurozóny také jako ztráta pro EU...

Asi tak nějak hoří Bruselu koudel u eurozóny, stejně jako když exodus běženců zruší schengenský prostor... Snímek Břetislav Olšer

Balkán ještě ale nebyl dobyt; napřed Řekové statečně vzdorovali německým nacistům, když jsem ale mluvil počátkem 90. let během války v bývalé Jugoslávii s jejím posledním prezidentem Stipe Mesičem, odpověděl mi na otázku, kdy tato válka skončí, lakonicky: "Až rozhodnou USA a rozdělí mezi nástupnické státy jejich peníze..." Balkán a s ním Řecko byly zkrátka vždycky cílem USA, potažmo NATO. Kde jinde je strategicky tak výhodná pozice pro vojenské základny než na Peloponésu? Proto se Řecko dostalo 18. února 1952 do NATO i do EU 1. ledna 1981, aniž by splňovalo přijímací podmínky. Nemuselo, stačilo, když nabídlo svého řeckého ducha v prospěch militantů.

Stipe Mesič... Snímek Břetislav Olšer

Za to má Řecko jednadvacet křesel v Evropském parlamentu, Německo 99, součástí schengenského prostoru je od 1. ledna 2000, členem eurozóny je od 1. ledna 2001, rotujícího předsednictví Rady EU se Řecko ujalo pětkrát, poprvé v roce 1983, naposledy v roce 2014. Tak mazala EU Řecku med kolem huby a nalévala ouzo, až je z toho fatální polízanice. Přesto dnes prožívá Řecko pokus o státní převrat v podání Spojených států, NATO a EU, špatného klonu RVHP a sofistikovaného “letadla”; příklad - od vstupu do EU na jaře 2004 ČR získalo o 410 miliard korun více, než kolik jsme do EU odvedli; jak je to možné, dávat míň, než kolik se nám vrátí...? Jak se projevuje naše role amerického pohůnka, mladšího čeledína, který poháněl při orbě potah...?

Dne 12. prosince 2012 schválil Evropský parlament, po předchozích jednáních s Radou EU, rozpočet Evropské unie na rok 2013. Celkové výdaje jsou pro 27 států stanoveny na 150,898 mld. EUR v závazcích a 132,837 mld. EUR v platbách. V průběhu roku 2012 obdržela České republika z rozpočtu EU celkem 113,7 mld. Kč (tj. cca 4,52 mld. €), čímž tak získala o 73,8 mld. Kč více (tj. o 2,94 mld. €), než do evropského rozpočtu zaplatila. (Zdroj: MF, odbor 55 - Národní fond, publikováno 03/2013)

Rhodos žije a jak... Snímek Břetislav Olšer

Jak je to možné, dávat míň, než kolik se nám vrátí...? Víme, jak dopadlo Řecko? Jako kdysi Albánie, postižená celonárodním šílenstvím; v roce 1996 se ekonomika Albánie zhroutila, padla vláda a zemi ovládl chaos. A byl za tím opět šlechetný Američan. Na počátku všeho stál krach podvodných fondů, který miliony obyčejných Albánců připravil o zhruba miliardu dolarů. Pyramidová hra šmejdu Madoffovi z newyorského Wall Street vycházela od 60. let, díky své reputaci dokázal získávat další a další klienty. Když po něm však investoři koncem jednoho roku chtěli vyplatit miliardy, které neměl, rozhodl se Madoff zbývajících 300 milionů dolarů ze svých fondů rychle vyplatit na prémiích svým nejbližším. http: //www.dailymail.co.uk/news/article-2824057/Brussels-burns-100-000-protesters-clash-police-march-against-EU-austerity-measures.html

Dlouhá léta patřil k nejbohatším a nejobdivovanějším mužům na Wall Street, co od investorů snadno získával za příslib vysokého zhodnocení obrovské finanční obnosy. Americká federální prokuratura pro něj požadovala trest 150 let vězení a pokutu 170 miliard dolarů za zpronevěru až 65 miliard dolarů. Kdy stejně dopadne ČR, když našim Madoffem bude soudruh Barroso...? Dne 24. března 1999 začalo NATO bombardování Bělehradu. Letecká kampaň nakonec trvala 78 dní a vyžádala si asi pět set civilních obětí. Operace Allied Force byla první bojovou kampaní severoatlantické aliance proti svrchovanému státu a jednou z největších operací na území Evropy od konce druhé světové války. Na tisíc letadel NATO svrhlo na Jugoslávii při více než deseti tisících útocích 23 000 bomb.

Vypuštěno bylo také 2 500 střel s plochou dráhou letu. Napadány a ničeny byly rafinérie, elektrárny, mosty i továrny, které nepracovaly pro ozbrojené síly. To byl ale parádní veletrh zbraní, na jehož konci byla nezávislost Kosova, srdce Srbska....V letech 1998 - 99 byl jediným Čechem, který v té době v Kosovu z pověření OSN pobýval, Jiří Dienstbier starší. A ten opakovaně prohlásil, že k masovému exodu Albánců došlo až v souvislosti s bombardováním NATO. Je veřejným tajemstvím, že během bombardování Jugoslávie letadly NATO na jaře 1999 byl Thaci jedním z hlavních spojenců NATO a jedním z několika málo lidí, se kterými NATO koordinovalo své útoky. Sám jednou prohlásil: „Není pravda, že NATO nemělo pěchotu. Pěchota NATO - to jsme byli my! UÇK...!”

Všemožné angažování na straně Albánců se nedávno na stará kolena bývalé šéfce americké diplomacie Madeleine Albrightové vyplatilo. Za 20 milionů eur (485 milionů korun) prodala její firma Albright Group jako spoluvlastník firmy Ipko, hlavního mobilního operátora v Kosovu, svůj vlastnický podíl. Finanční zručnost a politický protekcionismus i známost s Thacim udělaly své. Při oslavné vzpomínce na čtrnáct let od svého započetí šéfování ministerstvu zahraničí USA si může Maruška ze Smíchova spokojeně zamnout ruce...

A následoval květen 2015; Evropská unie, Spojené státy i NATO vyzývaly k uklidnění situace v Makedonii po přestřelce s „teroristy“, při které zemřelo 22 lidí a hrozí po ní výbuch etnického násilí.. Kde všude nemá globální záškvara své zlodějské prsty...?

Víkendové boje stály život 8 policistů a 14 ozbrojenců. Dalších 37 policistů bylo zraněno a místní úřady oznámily, že počet obětí by mohl ještě vzrůst. Přibližně 30 lidí bylo zatčeno. List EU Observer kontaktoval úředníky Evropské unie, ale ti mu sdělili, že mají minimum spolehlivých informací o tom, co se skutečně stalo. K incidentu došlo ve městě Kumanovo, které leží 40 kilometrů severně od Skopje a je obýváno převážně Albánci. Kosovo také odsoudilo „porušování pořádku a bezpečnosti v Makedonii jednotlivci nebo skupinami s destabilizujícími cíli. Zloděj křičí chyťte zloděje.

Resumé: Přidáme-li k výsledkům unijní, především pak německé politiky v Řecku katastrofu na Ukrajině a opožděné řešení migrační krize, lze očekávat prudký pokles důvěry v projekt Evropské unie... a to je další přirozená součást kapitalismu - krize jak se patří... http://www.novarepublika.cz/2015/07/oskar-krejci-v-reckem-referendu.html

Inu, jak se budou vyvíjet další dny po nezdařeném psychicko-politickém puči v Athénách, když EU s NATO spoléhali na fakt, že vyhrají ti s "NAI", padne řecká vláda pod vedením premiéra Alexise Tsiprase, lídra levicové koalice Syriza, a na její místo přijde nová, mnohem poslušnější, než ta nynější a notně vzpupná...? Kouzlo se nepovedlo... zatím... Na Madeleine Albrightovou jedině s broží kejhající husy na klopě...

Albánci zdravé Srby zabili a jejich orgány prodali překupníkům...?

Budeme Řekům závidět, až u nich začnou fungovat čínské investice...?

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Autor: Břetislav Olšer | pondělí 6.7.2015 7:06 | karma článku: 35.13 | přečteno: 2279x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Otto Kamm

Kapitola CLXI. - Těžké to bude do voleb, ještě těžší po volbách

Je iluzorní si myslet, že kvůli nějaké celosvětové nákaze se naši politici nebudou snažit o získání co největšího počtu křesel (rozuměj - vlivu a dobře zpeněžitelných informací) v příštích volbách.

4.12.2020 v 8:08 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 102 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Mají Mynář a Nejedlý dostat informace o ruských špionech? Ne.

Tak prezident Zeman úkoluje rozvědku. Kdo úkoluje prezidenta? Proč ta snaha získat citlivé informace? K čemu? Pro koho? Kdo jsou nejbližší spolupracovníci prezidenta? Lidé bez bezpečnostní prověrky a s vazbou na Kreml...

4.12.2020 v 8:07 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 198 | Diskuse

Otto Kamm

Kapitola CLX. - Volby už za rok

Volby už za rok. Doba, kdy budeme vzpomínat na relativní poklid covidové karantény. Nejhorší na tom je, že pravděpodobnost toho, že to za rok tak bude, je obrovská.

4.12.2020 v 0:24 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 137 | Diskuse

Karel Trčálek

Milošek Zemanů chce jména ruských agentů, já chci zase vědět, proč ještě pořád nosí ortézu

Taková ortéza může být, když se špatně nasadí, i docela nebezpečná. Proto chci vědět, zda panu prezidentovi jeho ortéza sedí opravdu dobře, abych o něj neměl zbytečný strach, jelikož strach má velké oči

3.12.2020 v 18:16 | Karma článku: 24.49 | Přečteno: 570 | Diskuse

Jan Bartoň

Covid-19:Populista Kubek tepe populisty v politice

Prezident České lékařské komory sdělil médiím, že politici postupují „populisticky“ a situaci se šířením covid-19 odnášejí zdravotníci.

3.12.2020 v 13:33 | Karma článku: 39.94 | Přečteno: 3342 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2457

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Najdete na iDNES.cz