Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 15. prosince 2019 Radana, Radan

Sobotka skáče, jak USA pískají; od “lidské důstojností“ k „důstojnosti a lidským právům"?

2. 04. 2015 6:22:22
Sobotka přimkl Česko víc k USA; zahraniční politika se nemá odvracet od havlovské tradice, lidských práv a silné atlantické vazby. Napsali včera v novinách; vymývaní Bohoušova mozku po návštěvě USA a bratrském konvoji Dragounů přes Česko se neminulo účinkem. Dál tedy skáčeme, jak Spojené státy pískají a jen čekají na další zvací dopis á la Bilak. Blíží se střídání stráží - vzdá to "imperialistický" Východ "mírumilovnému" Západu...?

Premiér Bohuslav Sobotka je známý obrtlík, co chvíli je „čehý“, chvíli zase “hot“. Ještě 4. listopadu 2013 považoval za správné, aby kandidáti do vlády museli předložit negativní lustrační osvědčení. „Je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále,“ řekl tehdy. A než se našinec stačil nadechnout, změnil rétoriku vůči Babišovi. Za 20 dní nabyl totiž poznání, že pětadvacet let po roce 1989 už přišel čas na to, abychom se zamysleli nad tím, zdali má být lustrační zákon vůbec uplatňován. Najednou prý platí zákon o státní službě, který říká, že člen vlády nemá povinnost předkládat lustrační osvědčení.

Šlofík v newyorském Central Parku...?

Těsně předtím však totálně zklamal, když sliboval volební výsledek, co bude začínat trojkou, pokud toho nedosáhne, svolá mimořádný sjezd socialistů nebo podá demisi na předsedu ČSSD. Dosáhl však těsně dvacet procent, sliby chyby, sjezd se nekonal, naopak vymyslel puč, když to šli jeho konkurenti probrat do Lán s prezidentem. Infiltroval mezi ně svého špeha, který sice svatosvatě spiklencům slíbil bobříka mlčení, ale místo toho bryskně šupajdil za Sobotkou a ten měl o soupeře míň. Nařkl je navíc z puče a poslal je pod politické kytičky; kromě svého nohsleda. Toho si zavázal tím, že mu dal ministerskou trafiku. Jak lépe charakterizovat obrtlíka obecného. Byla lánská “pučistická” akce jen rafinovanou pastí na Haška od infiltrovaného Chovance?

A konečně včera odhalil, že je zásadní rozdíl mezi slovy „lidská důstojnost“ a „důstojnost a lidská práva“. Mezi námi, rozdíl v obsahu není žádný, jen snad v počtu hlásek. Ovšem, pokud tato úsloví nedáme do politických souvislostí, to už není “pěšky, jak za vozem“... Když se včera šťastný loučil s kolonami Dragounů USA v Česku, věděl, že má u Spojenců vyhráno... Vše ale začalo ještě průšvihem před Sobotkovou submisivní cestou do Spojených států, aby tam byl mj. u odhalení v podzemí Kongresu USA busty Václava Havla; náměstek ministra zahraničí Drulák totiž těsně před tím pronesl památné věty, že jde o lidskou důstojnost a je na čase se zbavit Havlismu. Drzost, jež neznala mezí, proto se premiér snažil přetrhnout a skákat tak, jak USA pískají. Petr Drulák označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé.

A Sobotkovi vzápětí v USA cvakaly svěrače; už jednou premiéra Sobotku upozornily, že se změnou zdejšího přístupu k lidským právům bude jeho setkání se špičkou americké politiky těžko možné. Touto nesmyslnou zahraniční politikou by se údajně Česká republika pouze zařadila do smečky nevýznamných a bezobsažných států; a to, co je dnes prezentováno jako náš národní zájem, už by nikoho nezajímalo a nemohli bychom ani nic zásadně ovlivňovat.

Proto přišel obrtlík s novou koncepcí; změnil kapitolu pojednávající o lidských právech – z Drulákovy „ lidské důstojnosti“, jež může znamenat cokoli, v to údajně jediné správné pojetí – „důstojnost a lidská práva“. Asi ve smyslu, jak to říká Tomáš Klvaňa, co zbohatl na šéfovství mediální kampaně k výstavbě amerického radaru v Brdech, byť jeho stavba byla nakonec Obamou zastavena. Největší je jeho šokující odhalení o konci druhé světové války bylo, že. Rudá armáda údajně naši zemi neosvobodila, ale dobyla.

Co je to tedy „lidská důstojnost“? Upevníme ji tehdy, když se budeme veřejně distancovat od politiky lidských práv spojované se jménem Václava Havla. Jde prý podle Druláka o škodlivý „elitářský projekt hrstky nevládních organizací, hrstky spřátelených intelektuálů a novinářů“. Místo toho se hodlá zaměřit na jiné pojetí, které klade důraz na lidskou důstojnost a práva ekologická a sociální. Havlovský koncept byl Drulákovským viděním mnohem pohodlnější; nemuseli jsme se tolik zajímat o okolní svět. Klíčová byla naše "výjimečná historická zkušenost“ boje s komunismem, kterou jsme šablonovitě uplatňovali na ostatní.

A do toho Sobotka, co se nepatřičně zachoval, když ministr jeho vlády Lubomír Zaorálek a jeho čínský resortní partner Wang I v Pekingu ve společném prohlášení deklarovali, že Tibet je nedílnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Zkrátka, žádná kritika za okupaci Tibetu, žádná kritika stavu lidských práv v Číně . "Tato společná evropská politika vůči Číně mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny," řekl poté spokojeně Sobotka.

Na náměstí Nebeského klidu... Snímek Břetislav Olšer

Ve Washingtonu už to bylo horší; lezlo to z něho, jak z chlupaté deky, že je havlista, bla bla bla, naštěstí ho “zachránil” náměstek MZ Drulák, co z donucení popřel svá slova, že Havel byl dekadentní politik. Máme snad zapomenout, jakou roli sehrál v Československu Václav Havel, když si jako komunistický vězeň svědomí vybral za premiéra komunistu Mariána Čalfu, co mu v Parlamentu udělal cestu ke zvolení prezidentem ČSSR, když vyhrožoval komunistické sněmovně, že kdo nezvedne ruku pro Havla, bude mít na triku spolupráci s StB...?

Přesto má Havel svojí bustu v přízemí amerického Kongresu. A USA sice měly trumfy, ale nepodařilo se jim vklínit do Česka své kandidáty na prezidenta Švejnara či Schwarzenberga. Infiltrace nevyšla. Všichni srovnávali nacismus s komunismem, přesto jim nevadil ani Čalfa, ani Havlův strýc Miloš, co udělal s nacisty dobrý byznys, když jim prodal Barrandov.

Ranní rozcvička protagonistů divadla Broadwaye u Times Square... Snímek Břetislav Olšer

Jak si představoval Havel lidská práva a jeho boj za ně? Upřednostňoval „lidskou důstojnost“ dle Druláka, či jen „důstojnost a lidská práva“, dle Sobotky? Signifikantní byla jeho slova pro Le Monde, kdy ještě netušil, kdo jsou to Drulák a Sobotka: Dne 29. dubna 1999 ve francouzském listu Le Monde vyšla slova z rozhovoru, která poskytl v roce 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters... Václav Havel - humanitární bombardování...

Disidenti v Praze roku 1988 s Mitterrandem...

Dnes ambasáda pod vedením Andrewa Schapira plánuje “zintenzivnit spolupráci” s českými nevládními organizacemi na tomto poli, bude propagovat transparentnost a chystá i zvláštní grantový program, který má podpořit občanskou společnost v zemi při potírání tohoto nešvaru. Ale pozor: Schapiro chce rovněž napomoci prohlubování obchodních kontaktů mezi Spojenými státy a Českou republikou hlavně v oblasti jaderné energetiky; rozšíření jaderné elektrárny Temelín tak možná vyhraje americko-japonská společnost Westinghouse. Soutěž byla sice zrušena, ale jde to i bez konkurzu. Podobné hrátky totiž začaly na podzim 2007, kdy zadala vláda bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně.

Proto vystoupil v Černínském paláci prezident americké Národní nadace pro demokracii (NED) Carl Gershman, (71), aby školil české diplomaty a kázal jim o tom, jak a co mají říkat o lidských právech, aby byli po americky “in”. Vyprávěl, jak byl roztrpčen Zemanovými výroky v Číně. A stejně, jako nás před desítkami let poučovali Sověti, co je to plíživá kontrarevoluce, a jak co můžeme či nemůžeme. Doslova pan Gershman řekl, že “Zemanovy výroky jsou strašná věc” a že si to při návštěvě USA pěkně odskáče za své názory na lidská práva v Číně a Tibetu, k Rusku, Ukrajině a sankcím. Svoboda slova a projevu poamericku...http://havlicekpetr.blog.idnes.cz/c/446765/Evropsti-penezokazi-poziraji-dluhy.html

Neodskákal, byl prostě svůj, po židovsku. Navzdory nactiutrhačství a bojkotu většiny českých mediálních nicků úspěšně absolvoval dvoudenní návštěvu Spojených států i bez setkání s Obamou a dalšími jeho jestřáby. Ti si pozdě uvědomili, že v USA se vše točí kolem židovské menšiny; od financí až po její vědecké úspěchy. Zeman měl jinou a dostatečnou satisfakci i bez promenády v Bílém domě; vystoupil před tisícovkami účastníků jako hlavní řečník na Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu. Židé s povděkem kvitovali, že je pozdravil též hebrejsky „šalom“ a pronesl: ”Podstatné je, že svět už nikdy nesmí jít slepě na porážku, jako se to stalo v minulosti. Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti, jsou naše oběti... Už nikdy,” uzavřel svůj proslov český prezident. Následoval opakovaný potlesk a vysloužil si další, k tomu standing ovation“ - potlesk vestoje. Proč? Jasná zpráva - Žid se blbcům zdaleka vyhne...

Nyní malé opáčko; svoboda znamená “absenci překážek, omezení, zajetí nebo útlaku”; běžně mluvíme o svobodné společnosti, svobodě pohybu, slova nebo shromažďování a rozumíme tím právě absenci nátlaku či překážek, především ze strany státu; Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého... To vše jsou však banality, když na každém kroku je nám nabízena svoboda jen jako lživé klišé, sladké lízátko (ne)svobody.

Inu, viz. jako třeba obrtlík premiér Sobotka, co skáče, jak USA píská; od “lidské důstojností“ k „důstojnosti a lidským právům"... Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet... A na to máme přece NATO...

Obrtlík Bohuslav Sobotka aneb Ještě včera lustrace, dnes už ne...?

Čtyři rezignace stačí; kovboj Sobotka prý nerozstřílí celé své ČSSD

Dvě tváře kariérního Sobotky; lustrační zvyklost či post premiéra?

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Autor: Břetislav Olšer | čtvrtek 2.4.2015 6:22 | karma článku: 37.34 | přečteno: 1813x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Aleš Merta

Antikomunisté vyskakují, protože komunisté se ozvali proti usnesení EP (polemika)

VIP bloger pán Vodvářka je zděšen tím, že KSČM nesdílí názor Evropského parlamentu na to, kdo je hlavním viníkem rozpoutání druhé světové války.

15.12.2019 v 17:14 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 740 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Turek se roztahuje nejen v Sýrii, ale i ve Středozemním moři

Arogance „sultána z Ankary“, takto prezidenta Erdogana, nezná mezí. Nejenže si dělá na části syrského území co chce, ale nyní provokuje i na moři. Důkazem je nedávný konflikt s výzkumnou lodí z Izraele.

15.12.2019 v 14:09 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jan Ziegler

Jsem rád, že Johnson zvítězil a Židé se nemusí bát o existenci

Parlamentní volby ve Velké Británii dopadly tak, jak rozhodli britští voliči A ti to odvolili moudře. Zvítězili konzervativci, kteří byli mezi nabídkou jedinou normální politickou a především volitelnou stranou.

15.12.2019 v 14:01 | Karma článku: 21.77 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Brexit nepotvrdil předpovědi ČT, ale potvrzuje význam závazného Občanského referenda.

Lisabonská smlouva, aneb upravená původní Ústavní smlouva EU, nepřinesla optimální řešení. Problémy a zájmy občanů i jednotlivých států, často vyžadují rozdílný přístup.

15.12.2019 v 11:05 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 980 |

Petr Štrompf

Novoroční ohňostroj ano, či ne? Exploduje i logika

Téma dnešních dnů? Světelná velkoměstská show s celým tím rámusem škodí přírodě. Jeden den zbytečného zmatku ve zvířecí říši.

15.12.2019 v 9:43 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2451

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Najdete na iDNES.cz