Dva matadoři, dvě koncepce – Čubův Agrokombinát a Babišův Agrofert

10. 10. 2013 7:04:52
Sledoval jsem předvolební duel, v němž byl Andrej Babiš (59) ze zemědělského Agrofertu. Připomněl mi, že má svého generačního předchůdce z Agrokombinátu JZD Slušovice Františka Čubu (77). Ten sice svoje politické hnutí nemá, přesto kandiduje za SPO Zemanovci. Sedm let jsem žil ve Zlíně (Gottvaldově) a ve Slušovicích, takže něco málo vím, co tam "šustilo v trávě"...
Trenér koní František Holčák z Velkých Karlovic získal na dostizích ve Slušovicích nejedno vítězství...Trenér koní František Holčák z Velkých Karlovic získal na dostizích ve Slušovicích nejedno vítězství...Foto: Břetislav Olšer (2)

Hlavní síly JZD Slušovice byly směřovány do přidružené výroby: stavebnictví, zpracování plastů, biotechnologie a výroby počítačů. V 80. letech měl Agrokombinát JZD Slušovice roční obrat 7 miliard Kčs, a z toho zisk více než 700 milionů Kčs, zaměstnávalo více než šest tisíc občanů Slušovic i z více než dvou desítek okolních obcí. Zisk více než sto tisíc korun v tehdejších cenách na jednoho zaměstnance byl neuvěřitelný.

Bylo zde koupaliště, hřiště, školy, dvojtřídní MŠ, zdravotnické středisko, nákupní středisko, restaurace v letadle typu Iljušin 18, dostihová dráha. V každé okolní obci měly Slušovice podnikovou prodejnu, kde členové družstva nakupovali na kartu, peníze měli u Banky Slušovice. Byla vybudována i kanalizace, nové chodníky a cesty, hotel... A k tomu spolupráce s šestnácti zahraničními firmami.

František Čuba vedl JZD Slušovice v období 1963-1990. Byl skvělým manažerem, uměl lidi strhnout a motivovat. Závist vedla ke spoustě vymyšlených mýtů – od machinací s účetnictvím, až po výmysly, že ve Slušovicích počítače nevyráběly, ale byly dováženy z Thajska a podobné nesmysly. Po pádu režimu se měl Čuba s dalšími spolupracovníky dopustit protiprávního jednání tím, že bez souhlasu Státní banky československé umožnili ve vnitropodnikové bance družstva vznik soukromých kont i pro klienty, kteří nebyli členy družstva. V roce 1998 mu za to byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou, Čuba se odvolal a v roce 2000 byl obžaloby zproštěn. http://cs.wikipedia.org/wiki/JZD_Slu%C5%A1ovice

Foto: Twitter Andreje Babiše / Petr Bednář

Po své cestě po Vietnamu jsem pořádal ve Slušovicích výstavu svých fotografií. Vietnam byl jedním ze zahraničních postů, na němž František Čuba realizoval své podnikatelské plány. Všichni mu říkali "velitel", který své kapitány úkoloval. Jeden měl pověření zařídit hangár pro předvánoční trhy; dostal pravomoc dát dohromady partu lidí, peníze i možnost nakupovat v zahraničí špičkové zboží; družstvo mělo ekonomické výhody, včetně bezcelního dovozu určitého zboží. A pak už to bylo jen na jeho samostatnosti a manažerském umění.

Druhý měl rozkazem sehnat letadlo a zařídit v něm s poskytnutými prostředky restauraci. Třetí se neměl starat o nic jiného, než o postavení dostihového areálu... JZD vyrábělo všechno možné, rovněž třeba přípravky proti hmyzu - ty se vyvážely až do Vietnamu - jogurty, pneumatiky, pěstovala se zde kukuřice, vyvíjely se tu nové krmné směsi. Podnik dovážel zahraniční zboží tuzexového typu, které pak Slušovičtí prodávali ve vlastních prodejnách Kvatro nebo na předvánočních trzích. Za mimořádný plat, dodržování termínů a volný pracovní čas, mimořádná odpovědnost.

Protekčně tak bez státních dotací vznikla první "buňka kapitalismu" v totalitě a mohlo být vytvořeno postupně mnoho podobných Slušovic. Přišla ale 90. léta, zhaslo se... a když se rozsvítilo, neviditelná ruka trhu nenechala nic na svém místě, co nebylo rozkradeno, to bylo darováno zahraničním firmám. František Čuba, byl titulován jako "komunistický papaláš" neoprávněně, který "papaláš" by byl schopný v podstatě ze svých prostředků postavit čtyřproudovou silnici do Slušovic? Sám prezident Husák při jednání s předsedou vlády Štrougalem nechápal, jak může podnik jako Slušovice mít zisk v miliardách, i když nedostává žádné státní dotace. Čuba byl přirovnáván také k Baťovi. Nesouhlasil, byť v jednom mají něco společného.Tvůrce slušovického zázraku František Čuba se stane poradcem prezidenta Miloše Zemana

Foto: Profimedia.cz

Baťovým "úlům" uhynula včelstva, zbytek Svitu je dnes v troskách, což zvýšilo nazeměstnanost nejen Zlínského kraje, stejně jako tisíce lidí bez práce zbyly ve Slušovicích a okolních vesnicích, kde nezůstal kámen na kameni. Proto se František Čuba rozhodl, že možná už na podzim obnoví Agrokombinát Slušovice. Možná se rozhodne podle toho, jak dopadnou mimořádně volby, v nichž bude jako krajský zastupitel za SOPZ kandidovat právě za tuto stranu do parlamentu...

Andrej Babiš je jedním z největších ”sponzorů” české státní kasy. Rád by usiloval o ministerské křeslo resortu financí. Problém Česka je podle něj hlavně ekonomický – jde o vybírání daní, DPH, plýtvání, což je dané rozpočtem, o korupci. A z tohoto hlediska je pozice ministra financí zásadní, protože může ovlivnit příjmy státního rozpočtu. Za právě uběhlou hodinu se země zadlužila o dalších 13 miliónů a v tomto trendu jsme na tom jedni z nejhorších v Evropě. Tvrdí Babiš.

Je o generaci mladší než Čuba, možná se mu podaří jednou přetvořit Česko v jedny velké Slušovice. Vzdělání na to oba mají; červené diplomy, docentury, studia v Ženevě a Paříži, ověření manažerských schopností v Maroku a další přednosti mohou jednomu z nich vrátit bývalý lesk a druhému otevřít svět, který má ve svém programu. Jako dlouhou dobu politicky nezúčastněný má totiž nadhled, jak řešit věci, jež jsou pro mnohé z nás zakryty tzv. "provozní slepotou".

Protože Babiš vstupuje do voleb zatím jako nepolitik, může jít v ČT jeho reklama o Vodňanských kuřatech s Jágrem... Všechny jeho firmy platí daně v Česku. Podle Babiše to znamená ročně 600 milionů Kč do státní kasy. Sám Babiš na daních v roce 2012 zaplatil 13 milionů, kdy měl tržby téměř 132,5 miliard Kč. V zemích daňových rájů nemá žádnou společnost. V roce 1993 vytvořil firmu Agrofert, český potravinářský a chemický holding. Začátkem roku 1995 pak došlo k navýšení jeho kapitálu švýcarským investorem. Skupina Agrofert má nyní na 200 dceřiných společností podnikajících v sektoru chemie, zemědělství, potravinářství, pozemní techniky, obnovitelných zdrojů a nově i lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

Vývoj Agrofertu je spojen též s americkou bankou Citibank, která podniku poskytla úvěr ve výši 4 milionů dolarů. Babiš nedávno prohlásil, že jeho hlavním majetkem je 28 listinných akcií reprezentujících 100 procent základního jmění Agrofertu. Předloni v listopadu založil občanskou iniciativu nazvanou ANO – Akce nespokojených občanů, jež má raketový nástup - v preferencích je už na druhém místě před komunisty. Čuba zaměstnával tisíce lidí, dalším milionům zlepšoval životní úroveň, Babiš zlepšuje život mnohonásobně vyššímu počtu svých zaměstnanců, potažmo občanům Česka. Jeho letité zkušenosti s faktem, že krize je přirozenou součástí kapitalismu, což si okusil na vlastní kůži, jsou k nezaplacení.

Andrej Babiš je druhý nejbohatší Čech; teď se náramně baví. Už ho nudily pořád samé miliardy, chtělo to hru, vzrušení, pocit vítězství. A to jsou české předčasné volby. Ví, že je vůči korupci imunní, obálka s deseti miliony? K čemu? Nač by mu bylo sto padesát tisíc ve Sněmovně? Může jen prohrát a vrátit se zase ke svým ziskům, sice otrávený, ale hra je hra. Když vyhraje, budeme z toho mít všichni užitek. A co teprve tandem Babiš - Čuba...?

Inu, dva matadoři, zemědělští a hlavně manažerští mágové, byť Agrofert je spíš mj. na řepku olejnou či kostelecké uzeniny, Slušovice byly zase na přidruženou výrobu, ale staly se ve své době výkladní skříní, aby tak zastínily potíže kolabujícího socialismu. Teď objevili svoji živou vodu... http://zpravy.idnes.cz/slusovice-by-dnes-vydelavaly-150-miliard-tvrdi-cuba-uziva-si-duchodu-1f2-/domaci.aspx?c=A101027_1473377_domaci_kot

Aby se za nás děti nestyděly, to zajistí Babiš, Stropnický a spol.?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_%C4%8Cuba

Bursíkův LES do mariáše s Babišovým ANO a Okamurovým ÚSVITEM...?

Babiš dává do státní kasy stamiliony; Kalousek je nechal rozkrást?

http://olser.blog.idnes.cz/c/362978/Kritika-Babise-Nic-nez-zavist-a-sileny-strach-o-dinosauri-koryta.html

Další glosy, komentáře, reportáže a ukázky z knih na webech a také v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)- http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.facebook.com/profile.php?id=10000053041104#!/profile.php?

Autor: Břetislav Olšer | čtvrtek 10.10.2013 7:04 | karma článku: 23.66 | přečteno: 2684x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 342 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 354 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 340 | Diskuse

Miroslav Gruner

At´ se vražedkyně omluví i na fb, kde píše, že jej miluje a je odsouzena pro jeho vraždu

18 let káznice dnes uložil devatenáctileté ženě soud. Trestný čin vraždy je odporný zločin, a proto je dobře, je-li exemplárně přísně a tvrdě trestán. Na svém fb dodnes má post, že se zamilovala; zjevně s celou kauzou související.

19.2.2019 v 14:48 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 259 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2444

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Najdete na iDNES.cz