Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Jedna lež za druhou, ale opět ani slovo o tom, že za vším je ropa…

20. 03. 2011 7:20:30
Když jsem psal blog o českých politicích pod přiléhavým názvem: „Lžete, pane ministře. Ne, to vy lžete, pane poslanče“, netušil jsem, že podobný titulek by mohl být rovněž o akci „ropných spojenců“ v Libyii. Humanista Havel si mne spokojeně ruce. Zase se zabíjejí. Pravda a láska vítězí.
OSN v New Yorku, kde se odehrává i libyjské dějství...OSN v New Yorku, kde se odehrává i libyjské dějství...Foto: B. Olšer (2)

A jedna lež stíhá druhou, česká televize vše líčí v přímém přenosu, ale o tom, že vše se točí kolem ropy, ani slovo. Ani pan Petránek, ani arabští žurnalisté, ani proslulý český vojenský analytik Koller. Nikdo nemluví o protestech lidí v západních zemí, kteří jsou proti napadení Libye. Zkrátka pokrytectví a nic než po Bártovsku řečeno "informace, jež se ukázaly jako mylné". Vlastně se o nich mluví, ale pouze jako o "lidských štítech" Kaddáfího, nositele československého Řádu bílého lva. Ještě že už žádný kovboj netrousí blbosti iráckého typu: Neseme svobodu a mír pro libyjský lid... Alespoň nějaké novum.

Kdyby Kaddáfí stokrát dodržel rezoluci OSN, nic by mu to nepomohlo. Dávno pečlivě připravovaný útok na Libyii by byl uskutečněn. A vše by se považovalo jako Kaddáfího hra, který vše svádí na al-Kájdu. Je to jen trénink spojenců v čele s USA a NATO. Že se politici nestydí? Kdysi Rumsfeld poplácával po zádech Hasajna, když mu dodávaly USA zbraně, pak ho pověsili. Po použití popravit. Británie vydala v září 2009 vraha Midžrahího, který mohl za to, že v letadle znad skotským Lockerbie zahynulo 259 pasažérů a členů posádky...

Po udobření s Kaddáífím podepsala zadlužená britská těžařská společnost BP, průšvihářem z Mexického zálivu, smlouvu na průzkum dalších nalezišť ropy za 900 milionů dolarů. Je totiž značný rozdíl v obchodu s ropou; buď je nutné za ni platit, nebo ji vlastnit a mít ji za babku. Patří snad dnes ropná pole v Iráku iráckému lidu...? Navíc se opět opakuje sinusoida - pokud je ropa levná, nakoupí se miliony tun této suroviny, jakmile přijde krize, možná uměle vyvolaná jako právě v Libyii, prodá se za zvýšenou cenu. Na ceně jednoho barelu (159 litrů) jsou tak milionové zisky, při těžbě milion barelů ročně.

Perpetuum mobile ropného obchodu... Nakup, prodej, zisk, nákup, prodej, zisk... Nahoru, dolů, nahoru, dolů... Neúprosná pravidelnost. Představme si skutečnou inkriminovanou sinusoidu cen ropy tyou Brent pouze za jeden rok. Pátého prosince 2007 činila cena barelu 88, 49 USD, 3. července 2008 už to bylo 146, 08 USD, 18.září 2008 barel USD byl barel už za 95.19 USD, o čtyři dny později vyskočila cena na 105.76 USD, ale 1. prosince 2008 klesla na 47, 89 USD... Naštěstí jsem nikdy neměl žádné auto, takže dál budu chodit pěšky tak, jak chodím doposud...

Důvodů, proč se vedou války o ropu je víc. Například podnik Halliburton, který patřil Richardu Cheneymu, bývalému viceprezidentovi USA, je držitelem hlavních kontraktů americké vlády v Iráku a v Afghánistánu. Pentagon tvrdí, že firma Halliburton drastickým způsobem přehání své náklady, jež účtuje americké vládě... Kvůii korupci byla stíhána i americká inženýrská firma KBR - součást koncernu Halliburton...

Libye teď proto čelí masivnímu útoku koaličních sil. K francouzským letounům se přidaly britské a americké síly. USA současně převzaly velení. Z amerických i britských lodí a ponorek bylo vypáleno 112 střel Tomahawk. Nasazení britských sil potvrdil premiér David Cameron. Nejvíc si ale patrně sype popel na hlavu pan Berlusconi, který své bývalé italské kolonii slíbil před třemi roky zaplatit za koloniální příkoří pět miliard v investicích. Dnes má hlavu v pejru nejen kvůli Kaddáífímu, ale také ze soudu, který ho žaluje ze sexu s nezletiletou prostitutkou. Během summitu skupiny G8 v zemětřesením zničeném městě L ́Aquila zasedl Kaddáfí se státníky světových mocností k jednomu stolu a Berlusconi mu dokonce políbil ruku. A dojatě prohlásil: “Kaddáfí je můj nejlepší přítel...”

Připomeňme si za těchto dramatických okolností, "vo co gou". Libye zaplatila pozůstalým z Lockerbie celkem 2,7 miliardy dolarů odškodného. Pryč pak byly doby, kdy americký prezident Ronald Reagan nazýval Muammara Kaddáfího “šíleným psem Blízkého východu” a americká armáda ho málem zabila při odvetných útocích v Libyi. USA si ví vždycky rady. Přerod sponzora terorismu ve světem uznaného vůdce zpečetila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová svoji návštěvou Libye. Prostě takové obrácení Ferdyše Pištory po muslimsku. Riceová tak potvrzila, že Kaddáfí se napravil a dnes je Washingtonem vydáván za příklad pro ostatní - jmenovitě Írán a Severní Koreu. Libyjci a USA spolu nemluvili přes padesát let, poslední americký šéf diplomacie byl v Tripolisu v roce 1953.

“Zbývá ještě dlouhá cesta, kterou musíme ujít, věřím ale, že tato návštěva dokazuje, že USA nemají trvalé nepřátele,” prohlásila Riceová po uvítání na letišti v Tripolisu. “Má návštěva ukázala, kam až dospěly vztahy mezi USA a Libyí, ale je to teprve začátek příběhu, ne jeho konec,” upozornila. Před schůzkou s Kaddáfím jednala Riceová se svým libyjským protějškem Muhammadem Šalghamem. Posuzovali spolu možnosti spolupráce, především v otázce vývozu libyjské ropy a v otázce Libyjců studujících v USA. Holt, kolikpak z vás tančilo s vlky...?

A Francie? Ta má přece ve svém čele novodobého Napoleona. Stárnoucí playboy, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, se v roce 2008 se oženil s modelkou a zpěvačkou Carlou Bruniovou, jež pochází z Itálie, má však nyní francouzské občanství. A když to nejde v posteli, musí být hrdinou na bojišti. Tak jako Napoleon Bonaparte.

To všechno se odehrálo nedávno. A co se děje dnes? USA, V. Británie, Francie, Itálie a další země, namočeny do toho jsou i arabské země, jako Brutus, když si musel bodnout do Caesara, aby se též potřísnil jeho krví. Z přátel se stali agresoři. Vaše hlava, pane Kaddáfí, pro nás zase tak velkou cenu nemá. Ropa je ropa. Pro jistotu si narychlo odhlasovali v RB OSN rezoluci, aby nebyli kritizováni jako v případě Iráku. Našinec nemůže zapomenout ani na stejné scénáře při bombardování Srbska, Iráku, Afghánistánu...

A mezi hosty ČT 24 byl též armádní analytik Ministerstva obrany ČR Martin Koller, který nedávno v této televizi bezostyšně prohlásil: “Nejkrásnější období si kazetové bomby odbyly ve Vietnamu!” Zřejmě měl na mysli, že se tam mohly plně realizovat. Tak mohlo být shozeno na rozlohu jako dvě a půl Československa přes 12 milionů tun bomb. Další správný člověk na správném místě, zvláště v případě obhajování neobhajitelné agrese v Libyii... Jen aby se rošáda Islámské konference, která je na straně spojenců proti Kaddáfímu, brzy neobrátila proti křesťanskému světu. Docela bych Kaddáfímu věřil, že za nepokoji ve své zemi vidí al-Kájdu a islamisty...

Proč tolik zájmu Západu o bouřící se Libyi a ne o revoluce v Tunisku, Jemenu, Egyptu či v Maroku a Bahrajnu? Pokud to ještě nevíte, tak Libye je totiž největším africkým exportérem ropy; ročně vytěží dvě procenta celosvětové produkce velmi kvalitní suroviny. Pro ni se dají systematicky likvidovat i neposlušní arabští vůdci. Kdo přijde na řadu po Husajnovi a Kaddáfim?

Inu, účel světí prostředky; bin Ládin byl také kdysi spojencem USA, když s nimi bojoval v Afghánistánu proti sovětským vojákům. Každý jsme stvořitelem nějakého toho monstra. Frankenstein nebyl rozhodně sám...

PS: V neděli odpoledne došlo k posunu ve stanovisku Ligy arabských států. Dopadá to tak, jak jsem předpokládal; jakmile se píchne do vosího islámského hnízda, muslimové se spojí proti západním satanům. Generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá podle BBC totiž prohlásil, že letecké útoky se odchýlily od rezoluce OSN a při bombardování dochází k obětem na civilistech. Liga arabských států svolává mimořádné zasedání. Paní Merkelová objevila Ameriku. Přes půl tisíciletí po Kolumbovi...

Chameleon v Bílém domě, aneb Památník landsmančaftu v Osvětimi...?

Virtuální ropná sinusoida, aneb Perpetuum mobile spekulantů...?

(Další glosy, komentáře a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/ - http://www.facebook.com/profile.php?id=100000530411044)

Autor: Břetislav Olšer | neděle 20.3.2011 7:20 | karma článku: 47.46 | přečteno: 28264x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Lněnička

Palachův týden

Je to již 31 let, co jsem o Palachově týdnu nebyl zrovna v dobré běžecké formě, pročež jsem byl hbitými hochy z policejní akademie lapen, vsazen do autobusu a společně s dalšími výtečníky dopraven na Žižkov do Lupáčovky.

19.1.2020 v 18:34 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 141 | Diskuse

Pavel Skramlík

KLI-KLI: norská admirálka, klimatická krize a klimakterium

Klimatická krize, klimakterium a jmenování norské viceadmirálky do Vojenského výboru NATO jsou na první pohled nesouvisející témata. Myslím si něco jiného.

19.1.2020 v 10:59 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 702 | Diskuse

Jan Dvořák

Hlavně nebýt populisty, předsevzal si Fiala

Profesor Fiala se vracel z kongresu ODS s pocitem výborně odvedené práce. Pod jeho opětovným vedením se strana přesně strefí do potřeb občanů a volební vítězství bude jisté.

19.1.2020 v 10:10 | Karma článku: 32.43 | Přečteno: 983 | Diskuse

Jan Bartoň

Kongres ODS: Fiala chce vyhrát volby

Znovuzvolený předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že ODS chce vyhrát další volby a být ve vládě. První místopředseda Zbyněk Stanjura nechce být jen ve vládě, chce vládu sestavovat.

19.1.2020 v 9:00 | Karma článku: 43.69 | Přečteno: 4629 | Diskuse

Filip Vracovský

Petr Fiala zápasí o republiku

A pomalu, ale jistě se stává rytířem smutné postavy, který si už dávno sáhl na hranice vlastních možností, ale ještě to neví, nebo ten fakt umně maskuje.....

18.1.2020 v 17:04 | Karma článku: 44.63 | Přečteno: 6892 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2452

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Najdete na iDNES.cz