Vezme si Kanada příklad z Francie a vykáže líné Romy ze země...?

23. 08. 2010 7:20:13
Zdá se, že Evropa konečně pochopila, že když už se nemůže zbavit muslimů, stačí ještě zvládnout líné východní Romy, včetně těch z Česka. Jako první se vzpamatovali Francouzi, kteří z celkového počtu více než 15 tisíc romských přistěhovalců jich už vyhostili na 200 ze sedmi plánovaných stovek do Rumunska a Bulharska.
Potraviny, které si za denní kapesné 35 kanadských dolarů mohla koupit na přilepšenou pětičlenná romská rodina žádající v Kanadě o status uprchlíka, když ubytování a stravu měla několik měsíců zadarmo...Potraviny, které si za denní kapesné 35 kanadských dolarů mohla koupit na přilepšenou pětičlenná romská rodina žádající v Kanadě o status uprchlíka, když ubytování a stravu měla několik měsíců zadarmo...Foto: B. Olšer (2)

Loni bylo vráceno z Paříže přes deset tisíc kočovných Romů, jejichž provizorní utečenecké tábory byly už srovnány se zemí. Vláda v rámci programu tzv. dobrovolné repatriace každému dospělému Romovi zaplatí 300 a dítěti 100 eur, asi 7500 a 2500 Kč. Neúspěšní azylanti bez odporu vzali „výslužku“, aby se po čase zase do své zaslíbené země nelegálně vrátili.

ČTK: "Francouzská opatření již kritizoval tajemník Pontifikální rady pro migranty Agostino Marchetto. V pátek řekl, že "vyhánění Romů je proti evropským normám"... Rovněž papež Benedikt XVI. a dva francouzští kněží se postavili proti vyhošťování Romů z Francie. "Všichni lidé jsou hodni záchrany," opřel se papež o liturgické texty...."

Jeho Italové ho ale zaskočili. Ministr vnitra Roberto Maroni, člen protipřistěhovalecké strany Liga severu, přivítal vyhoštění desítek Romů z Francie do Rumunska v rámci „dobrovolné repatriace“. Vyslovil se pro to, aby byla povolena povinná deportace Romů z Itálie nesplňujících základní kritéria pro pobyt v zemi. Chce zkrátka vyhostit všechny občany jiných zemí Evropské unie, kteří žijí výlučně ze státní podpory. Konejšil Maroni ochránce romských práv v rozhovoru pro milánský list Corriere della Sera. Kromě pokrytecké levice mu všichni bouřlivě aplaudují.

Ve Švýcarsku se s nepřizpůsobivýni Romy, resp. ze sociálně vyloučenými, nemažou už dávno. Chcete pracovat a brát sociální podporu? Klidně, ale nejdřív odpracujte souvisle pět roků. Běda však, jestli nabízenou práci odmítnou. Tento počin, stejně jako neomluvená absence a popíjení alkoholu na pracovišti se rovná nulové podpoře v nezaměstnanosti. Pokud některý Rom tzv. „vybydlí“ svůj byt, tedy rozkrade a zničí, musí škody ihned zaplatit, jinak ho čeká vězení, kde se ho nikdo neptá, zdali chce pracovat. Prostě musí..

Od mého torontského působení uplynul už nějaký ten pátek, hospoda U Vlastičky byla zrušena, Nové divadlo přišlo o herce Bohuslava Mácu, který odešel do svého nebeského angažmá. Jen čeští Romové nezklamali, dál zaplňují městské motoresty a imigrační úřady. Jen pro srovnání: od roku 1996 do roku 2000 žádalo v Kanadě o azyl celkem 1677 osob s českým občanstvím, z nichž 962 azyl získalo. Nejvíce žádostí zaznamenaly kanadské úřady v roce 1997, kdy o azyl požádalo 1221 českých občanů.

Kanadský deník The Sun v první polovině června 2009 napsal, že útulky pro žadatele o azyl v jižním Ontariu jsou přeplněné. Čeští Romové podle listu zaplavují Toronto, oblast Peel a Hamilton, aby “unikli neonacistickému bití a zápalným bombám...” V Kanadě požádalo loni o azyl odhadem zhruba 1 600 Čechů, což je skoro dvakrát tolik než za celý loňský rok. Se žádostí přitom uspěla asi desetina. Celkově v zemi javorového listu žádalo o uprchlický status 34 800 lidí. Vede Mexiko (8069), Haiti (4963), Kolumbie (3132) a Čína (1711).

Počet lidí, kteří se každoročně do země javorového listu doslova hrnou, je obdivuhodný. Když si ale připomenu, že rozloha deseti provincií a tří spolkových teritorií je skoro 10 milionů kilometrů čtverečních, které obývá počet asi 32,5 milionů obyvatel, je mi jasné, proč může ročně přijmout až 200 tisíc přistěhovalců, z toho zhruba 170 tisíc je legálních a na 40 tisíc nelegálů žádá o uprchlický azyl. Zopakujme si známá fakta:

“Kanadská vláda mi dává za jednoho romského klienta, který může mít podobu i desetičlenné rodiny, šedesát kanadských dolarů za hodinu práce s nimi, když jedné takové rodině se může právník v otázce jejich azylu věnovat maximálně šestnáct hodin,” vypočítával mi slovenský emigrant a právník George. J. Kubeš. Romský exodus je příležitost k výdělku nejen pro právníky, ale i pro tlumočníky. Třeba formou níže uvedeného inzerátu v krajanských novinách:

Dobrý deň,
píše Vám Mariana. Práve som si prečítala Váš článok o prekladaní pre Rómov. Pracujem na telefónnej linke pomoci, kde dávame informácie o vládnych programoch, sociálnych službách a neziskových organizáciách a radíme cez telefón. V poslednom čase máme narastajúci počet žiadateľov o azyl, ktorí sú zúfalí, keďže nehovoria anglicky a nevedia si vyplniť žiadosť ani o OW (Ontario Works - sociálna podpora, welfare). Podľa toho, čo mi hovoria, nájdu sa v komunite ľudia, ktorí s nimi ochotne pôjdu na sociálku, ak im zaplatia. Nechcem súdiť, nikto dnes nemá čas na nič. Títo Rómovia žijú len z podpory a všetci vieme, čo to znamená a aká je ich životná úroveň.

Ak budete takí láskaví, prosím dávajte ľuďom naše telefónne číslo. Je veľmi jednoduché: 211. Robím na smeny, takže som tu v rôznom čase, ale môžem im poradiť kde a ako žiadať o OW/ODSP, ako prihlásiť deti do školy, aká finančná podpora je k dispozícii, kde je lacný/zadarmo zubár, kde sú potravinové/nábytkové banky a banky na oblečenie, kde je obed/večera zadarmo, kde sú kurzy angličtiny ESL, aké majú práva, ako postupovať pri žiadosti o azyl, kde požiadať o Legal Aid Certificate, aby mali právnika zadarmo atd...

Linka 211 je zadarmo z domáceho telefónu, je otvorená non-stop celý rok a podľa reakcií to môže byť často (aspoň na začiatku) jediná šanca hovoriť v rodnom jazyku. Stačí, keď povedia “Czech” lebo “Slovak” a budú prepojení na mňa. 211Toronto je vysoko profesionálna charitatívna organizácia, ktorú spravuje Findhelp. Vopred Vám ďakujem a prajem pekný deň...

Jak napsal kanadský deník Toronto Star, malí Romové vykazují nulovou znalost angličtiny, chabý vztah ke škole i vyučování a ve srovnání s vrstevníky jiných národností značně omezené znalosti. Šokovaní učitelé je popisují jako žáky, kteří neznají ani tak banální věci, jako je školní zvonek nebo rozhlas. Řada z nich ve rvačkách ohrožuje své spolužáky, jsou neuctiví k učitelům, nedělají domácí úkoly a často i na několik dní nedodržují školní docházku, a to i na základní škole. Jeden z Romů vysvětlil náhlou absenci své 14leté dcery tím, že už má věk na vdávání a školu proto nepotřebuje.

Kdo z blogerů iDnes by neznal admina Patrika Bangu, jednoho ze slušných Romů, spoluzakladatele populární hudební skupiny Gibsy.cz. Opověděl mi na několik otázek:

Můžou za romský exodus čeští gadžové nebo je to chyba špatných kanadských imigračních zákonů, které povolují příliš velké výhody azylantům..?

“Otázkou je, jestli lidé utíkají jen proto, že jsou v Kanadě větší dávky? Co lidi čekají? Že budou padat pečení holubi do huby? Nene... bez práce nejsou koláče, a pokud se člověku nechtělo dělat tady, nebude dělat ani v Kanadě... a i tací někteří emigranti jsou, to je fakt. Na druhou stranu, pokud by Kanada měla přísnější podmínky, podobní azylanti by si cestu rozmysleli...”

Co je podle Vás nejhorší na současné české společnosti ve vztahu k Romům...?

“Podívejte, pane kolego, paušální odsuzování je nesmysl a je jedno u jakých národností. Není jednoduché fungovat v dnešní společnosti, když Vám stále někdo předhazuje, že jste parazitický černý hajzl, který okrádá stát. Jsme dva bratři, Radoslav je muzikant, já funguji u nás na iDnes.cz, před tím jsem pracoval dlouho jako streetworker, spoluzakládal jsem první pražský romský terénní program, před tím jsem dělal na MVČR a ještě jako mladík jsem fungoval v Jugoslávii, coby humanitární pracovník...“

Čistě hypoteticky, co byste s tzv. romskou otázkou učinil na místě ministra práce a sociálních věcí?

„Asi bych byl prvním romským ministrem, zastřeleným rozzuřeným Romem. Zavedl bych totiž bez pardonu pro všechny, tedy pro gadže i Romy, nesmírně přísné zákony. Máš hodně dětí, přídavky budeš dostávat pouze na dvě. Neposíláš děti do školy, žádná podpora, ani na děti, ani v nezaměstnanosti... A tak dál, víc už toho říkat nebudu, aby mě fakt nezlikvidovali, byť je to vše myšleno pouze hypoteticky...“

A ještě známou repliku. Čeští Romové, žádající v Kanadě o azyl pobírali zhruba šest sedm kanadských dolarů na den a osobu jako přilepšení, přičemž jim zdejší radnice platila ubytování a stravu. Pětičlenná romská rodina tak měla bez práce denně skoro 35 dolarů. Kdo měl jídlo třikrát denně a na pokoji sprchu, dostal „jen“ pět dolarů na den, na koho zbyla skromnější ubytovna, tomu přidali. Plus uvítacích 650 dolarů, přilepšená na Vánoce atd...

“Co všechno se dá za pětatřicet kanadských dolarů nakoupit?” zeptal jsem se v torontské samoobsluze.

“Dohromady čtyři kila vepřového masa, dvě kila kuřecích párků, čtyři litry stolního oleje, bochník chleba, deset housek, třicet buchtiček a kostka margarinu,” dostal jsem šokující odpověď.

Inu, vážení gadžové, dobrou chuť...! Je řešením kriminality Romů zákaz nočního vycházení pro gadže...?

Za rok se vrátím, vrátím se zas, byť sedm moří dělilo nás...

Kdo koho v Česku diskriminuje a proč...?

(Další glosy, komentáře a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/)

Autor: Břetislav Olšer | pondělí 23.8.2010 7:20 | karma článku: 34.61 | přečteno: 3508x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Hana Šťastná

KarKULKY a divočáky pro vlky

Vlci zamordovali už tři desítky ovcí během uplynulých šesti měsíců na oplocených pastvinách kousek od lipenského jezera.

23.4.2019 v 19:54 | Karma článku: 12.88 | Přečteno: 200 | Diskuse

Karel Trčálek

Pravdivý příběh poslance Dominika F., maskota tuzemské barevné revoluce

Mám rád tyto pravdivé příběhy. Obecně se dá říct, že mám vůbec velmi rád pravdu, na rozdíl od dobře placených médií, která mladým lidem vymývají mozky

23.4.2019 v 19:05 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 791 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Agresivita ve zdravotnictví

Médii se právě mihla informace o tom, že pacienti se údajně zvýšeně projevují ve zdravotnických zařízeních jako agresoři.

23.4.2019 v 18:49 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 388 | Diskuse

Lukáš Burget

Smutné velikonoční poselství ze Srí Lanky

V tomto okamžiku má vraždění na Srí Lance 321 obětí, přes 500 zraněných a krvavý podpis Islámského státu.

23.4.2019 v 15:49 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 424 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak jsou krásné, když se odhalí

Antonia Yaminová je evropskou šéfkorespondentkou izraelské veřejnoprávní televize KAN11. Na svém Twitteru upozornila 20. dubna na jeden pořad této televize, který pojednává o první afghánské modelce (video níže).

23.4.2019 v 15:15 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 448 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2446

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Najdete na iDNES.cz