Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Pozor na hackry z netlogu: Vykradou vám databázi...

1. 02. 2010 20:02:45
Začalo to moji korunovanou blbostí. Přišel mi spam: Od: Netlog - hana carlton je tvůj první přítel na Netlog! Datum narození: 12/06/1970. Lokalita: Silver Spring (Maryland) United States. Mateřský jazyk: Čeština. Hledám přátelství. Vztahy: Vdaná...

Místo toho, abych ten nevyžádaný e-mail vymazal, převládla moje zvědavost, kdože to chce být mojí přítelkyní a napsal požadované své jméno, příjmení, datum narození a že jsem kluk. Ani jsem nepřemýšlel, kde vzal netlog, resp. Hana Carlton z USA, moji e-mailovou adresu. Vzápětí mě zaplavily stovky spamů, tedy spíš odezva mých přátel na moji výzvu. Stálo v ní:

"Vytvořil(a) jsem si Netlog profil s mými obrázky, videi, blogy a akcemi a rád(a) bych si tě přidal(a) mezi své přátele, abys to všechno mohl(a) vidět. Nejdříve se ale potřebuješ zaregistrovat na Netlogu! Když se přihlásíš, můžeš si vytvořit svůj vlastní profil.

Podívej se:http://cs.netlog.com/go/mailurl/type=invite_1&mailid=3253426&id=1&url=-L2dvL3JlZ2lzdGVyL2lkPTcwODIwMzI1OCZpPXQ5MQ__ Nazdar..."

Tuto zprávu jsem nikomu sice poslal, ale bystrý netlog to udělal za mě, když mi postupně vykrádal moje početnou databázi a bez mého vědomí oslovoval na e-mailové adrese mé přátele a známé. A ti mí posílali e-maily následného obsahu:

Předmět: Ivo V. ti poslal(a) novou soukromou zprávu. Datum: 1.2. 2010, 16:43. A k tomu anglicko - česky: You received this notification because you are a member of Netlog. Tvůj účet na Netlogu: http://cs.netlog.com/bretislavolser

Pozor! Notification links in e-mails are only valid for one month. You no longer want to receive these notifications by e-mail? Edit your settings. Pro ty, kdo se mají chytit na vějičku, je to nejdůležitější v angličtině, kterou ne každý nešťastník vládne.

Co to vůbec je netlog, který bezostašně vykrádá cizí databáze, čímž porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Netlogu šéfuje šestatřicetiletý Bart Becks, který prý dříve pracoval ve funkci viceprezidenta panevropské skupiny SBS/ProSiebenSat1 Media.

V této firmě měl na starost řízení online, mobilních a interaktivních televizních služeb, licencování hudby a herních aktivit ve skandinávských zemích a střední a východní Evropě. V současné době je Beck viceprezidentem Výboru pro interaktivní reklamu IAB (Interactive Advertising Bureau) v Belgii a je členem Strategického výboru IAB v Evropě.

"Je to vzrušující období. Sociální sítě umožňují celé generaci od základu změnit způsob spojení, komunikace, získávání informací a přístup k zábavě. S více než 34 miliony členů v 21 zemích si společnost Netlog v posledních měsících vybudovala skvělou pozici. Jsem velice rád, že se mohu připojit k Toonovi a Lorenzovi, a pomoci jim dále budovat společnost Netlog, jakopřední společenskou síťovou platformu v Evropě," řekl Bart Becks.

Netlog je nyní k dispozici ve více než 16 zemích a 15 jazycích. Více než 34 milionů členů je spojeno po celé Evropě a ve všech zemích zaznamenává více než 4 miliardy návštěv internetových stránek za měsíc. Společnost Netlog Nv má centrálu v belgickém městě Ghent, zaměstnává 42 lidí a více než 30 samostatných manažerů a moderátorů po celé Evropě.

Dokonalé hnízdo hackerů, kteří se velmi laciným způsobem dostávají do počítačových systému všem blbcům, jako jsem já a s mojí spoluúčastí i další stovky a tisíce nic netušících osob. Geometrická řada je proti tomuto šíření jen malá násobilka.

Proto, Pozor! Netlog vykrádá Vaše databáze. Je jako virus. Sotva se na Vaší obrazovce objeví, žeňte ho sviňským krokem, rychleji než "trojského koně"...

A co na to zákon 101/2000 Sb. ze dne 4. dubna 2000 o ochraně osobních údajů...? ÚVODNÍ USTANOVENÍ - § 1. Předmět úpravy:

Tento zákon v souladu s právem Evropských společenství, 1) mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, 1a) a k naplnění práva každého na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromí upravuje práva a povinnosti při zpracování osobních údajů a stanoví podmínky, za nichž se uskutečňuje předání osobních údajů do jiných států...

§ 3 Působnost zákona

(1) Tento zákon se vztahuje na osobní údaje, které zpracovávají státní orgány, orgány územní samosprávy, jiné orgány veřejné moci, jakož i fyzické a právnické osoby.

(2) Tento zákon se vztahuje na veškeré zpracovávání osobních údajů, ať k němu dochází automatizovaně nebo jinými prostředky....

Jestliže zpracování provádí správce prostřednictvím svých organizačních jednotek umístěných na území Evropské unie, musí zajistit, že tyto organizační jednotky budou zpracovávat osobní údaje v souladu s národním právem příslušného členského státu Evropské unie....

Omlouvám se všem, kdož dostali nebo ještě dostanou spam od netlogu mým jménem, abych je nalákal za svého přítele. Nastala řetězová reakce, spamy jdou na všechny e-maly mé databáze, takže obtěžují na čtyři stovky osob. Aniž bych já sám jediný poslal. Inu, jak snadno přijít mojí blbostí počítačového anafabeta k osobním údajům a dostat se k adresám, popřípadě k obsahu cizích zpráv...

A to vypadalo dnes tak nadějně; datum tomu napovídalo - jak zleva, tak zprava:

01 02 2010

PS: Fór na závěr: Netlog hlásí - 28.1. 2010 je dnem ochrany osobních údajů. Právě na Netlogu ctíme soukromí každého do tak velké míry, jak jen to vůbec jde.

(Další glosy, komentáře a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz)

Autor: Břetislav Olšer | pondělí 1.2.2010 20:02 | karma článku: 34.06 | přečteno: 12750x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

''Jidášova středa'' (nebo též škaredá) - Deník z karantény, den 24.

Popravdě, o "škaredé středě" se mi psát nechce, když je venku tak krásně. Série jarních dnů je teď jako pohlazení. Milosrdné vyvážení celkové atmosféry, která ještě stále vzbuzuje obavy a volá k opatrnosti.

8.4.2020 v 21:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Může být svátek Pesach zván židovskými velikonocemi?

Poučil mě v diskusi pan Edvard Nichtburger: Pesach nejsou velikonoce. Reagoval tím na moji zmínku v článku „Slovo člověka, kterému můžeme věřit“ (7/4/2020): Židovské velikonoce – Pesach – začínají sederovou večeří.

8.4.2020 v 21:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Ladislav Kroupa

Novináři všech zemí, zklidněte se!

Mám dojem, že víc škody než koronavirus způsobí nakonec novináři. Sám se pokládám za člověka, který jen tak snadno nepodlehne emocím, ale když čtu titulky článků, jímá mě čirá hrůza - např. ve Švédsku SKOKOVĚ narůstá počet úmrtí.

8.4.2020 v 21:03 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 221 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Státy kolem nás zachovávají stále ještě opatrnost

Tak např. švýcarská vláda rozhodla, že omezující opatření s cílem minimalizovat šíření nákazy Covid-19 zůstanou zachována do 26. dubna, případné uvolnění se pak znovu zváží s tím, že jedině po etapách.

8.4.2020 v 19:49 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 141 | Diskuse

Karel Trčálek

Tzv. žurnalistika Terezy Spencerové byla čistokrevná propaganda

Já vím, je to nepříjemná, a pro některé dobráky i nestravitelná pravda. Ale nikdo k tomu Terezu Spencerovou nenutil

8.4.2020 v 18:42 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 930 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2453

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Najdete na iDNES.cz