Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přes dva miliony čtenářů Kajínkova webu...

7. 06. 2009 9:13:13
Milovníci tragických příběhů českých vrahů a jejich obětí, spěchejte do Plzně. Západočeská policie pořádá 20. června Den otevřených dveří a zcela mimořádně zpřístupní od 10 do 15 hodin sbírku zbraní v budově Krajského policejního ředitelství.
Bývalá kaple na dvorku Mírova,  na jiném snímku cela Z. Vocáska, stejná, z jaké uprchl Kajínek...Bývalá kaple na dvorku Mírova, na jiném snímku cela Z. Vocáska, stejná, z jaké uprchl Kajínek...foto: B. Olšer

Pokud chcete na vlastní oči vidět v originálu, jakým revolverem byl zastřelen Kočka mladší hoteliérem Ďuričkem nebo s čeho střílel "sběratel" zbraní Jiří Kajínek v Plzni, máte šanci. V nablýskaných vitrínách je uloženo stejně tak nablýskaných asi třináct set exponátů.

Pušky, samopaly, kulomety, nechybí pistole a revolvery, když krátkých palných zbraní je kolem osmi set. Drtivá většina z nich je pořád funkčních.

Vrazi jsou kupodivu podporováni spoustou svých fandů, Jiří Kajínek má dokonce i webové stránky pod názvem "Na podporu Jiřího Kajínka". Existuje i redakční rada, které předkládá své texty taktéž jeho obhájkyně, skoro svůdná advokátka Klára Slámová.

Je to jeden z českých paradoxů; jako jeden muž jsou skoro všichni obyvatelé zásadně pro trest smrti, na druhé straně drží palce filmových či skutečným vrahům, zvláště pokud jsou obviněni z ukladné vraždy nějakého podnikatele, kteří jsou pro Čechy většinou synonymem podvodníků a mafiánů.

Poprvé Kajínek zaměstnal policejní pátrače v lednu 1993, kdy se nevrátil z přerušení nápravného pobytu za dobré chování při výkonu jedenáctiletého trestu. Trest za loupež si odpykával v příbramské věznici.

Během této doby navštívil ministra spravedlnosti Jiřího Nováka s žádostí o revizi výše svého trestu. Ministr Novák Kajínkovi řekl, že mu nemůže nic slíbit. Proto se vězeň rozhodl, že se do výkonu trestu zpět nevrátí.

Na útěku pak spáchal v květnu 1993 u plzeňské věznice nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního ochránce Juliána Pokoše. Postřelen byl další bodyguard Vojtěch Pokoš. Kájínek byl zadržen v srpnu 1993 a odsouzen na doživotí.

V říjnu 2000 se však z cely mírovské věznice dostal pomocí lana a kusu železa, které se mu z okna podařilo přehodit přes asi čtyřmetrovou a zbruma patnáct metrů vzdálenou zeď a ukotvit ho.

Přestože ho od počátku tohoto útěku sledovala stráž věznice, za zdí zmizel, jakoby na něho v tamním lesíku čekalo policejní auto.

Po třech měsících svobody byl v prosinci dopaden speciálním policejním komandem v pražském bytě Marie Černé. Na sobě neměl nic, ale u sebe měl dvě pistole a granát, které budou rovněž vystaveny v expozici při Dnu otevřených dveří v Plzni.

Z Prahy byl poté přemístěn do věznice ve Valdicích, kde strávil několik roků. Pak se vrátil na Mírov, odkud ho čekal přísně střežený konvoj do Karviné...

Kajínkovi loni v listopadu sebral veškerou naději Ústavní soud, když mu definitivně zamítl žádost o obnovení procesu. Jeho dokonale společnými silami zorganizovaný útěk stál život i ředitele věznice Mírov, jenž spáchal sebevraždu skokem z okna své pracovny na druhé nádvoří věznice...

Docela jsem si Kajínka dokázal v jeho mírovské cele představit, určitě byla "typizovaná" stejně jako cela jeho spoluvězně Zdeňka Vocáska, který napřed dostal před dvaceti roky za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu trest smrti, po jehož zrušení bylo na řadě odpykání 25 roků.

Když byl poté zaveden výjimečný trest odnětí svobody na doživotí, soud ho přiřkl právě Vocáskovi, kterého jsem jako novinář bez větších potíží navštívil v jeho cele na oddělení mimořádných trestů, dokonce jsme spolu seděli na jednom kavalci a četli si jeho deník, v němž obhajoval svoji nevinu...

A právě tato moje reportáž se ocitla také na Kajínkově webu, jenž už zaznamenal dva miliony svých čtenářů. Ne že bych patřil mezi lidi, posedlé jeho nevinou. Vrazi však mají něco společného. Stejně jako Zdeněk Vocásek dlouhou dobu tvrdil, že nikoho nezabil, také Jiří Kajínek podnes tvrdí to samé...

Paradoxně o tom samém je i film, který již několik let připravuje herec a kaskadér Petr Jákl. Začne ho po letních prázdninách točit režisér F. A. Brabec.

Po dlouhém hledání na Slovensku a v Německu si vězně odsouzeného Jiřího Kajínka zahraje slavný Rus Konstantin Nikolajevič Lavroněnko, rodák z Rostova na Donu. Za drama Izgnanie - Vyhnanství, získal předloni na Filmovém festivalu v Cannes cenu pro nejlepšího herce.

Třicetiletá herečka Tatiana Vilhelmová s přelivem na blod si v očekávaném filmu o nejznámějším českém vězni zahraje jednu z hlavních rolí - obhájkyni Kláru Slámovou, co jako lvice bojovala a pořád bojuje za to, aby Kajínka soud zprostil viny a propustil na svobodu...

Dále si zahraje též Vladimír Dlouhý i polský herec známý z filmu "Je třeba zabít Sekala" Boguslav Linda. Všichni jsou hlavně zvědaví, jestli vězeňská služba umožní setkání Lavroněnka s Jiřím Kajínkem. Pro inspiraci...

Pokud ano, bude to pouze přes mříže. Ty tam jsou totiž doby, kdy jsem byl bez problémů vpuštěn ve věznici Mírov sice přes několik stráží a prohlídek, ale až na oddělení mimořádných trestů a mohl si v cele posedět v družném hovoru na jedné pelesti bez mříží s posledním českým odsouzencem k trestu smrti...

Pravděpodobný název filmu o Kajínkovi bude "Vinen - Nevinen"...

Jak říkala moje zbožná babička, Bůh - Nejvyšší soudce - všecko vidí a jednou všechny spravedlivě rozsoudí.

Takže Jiří, už jsem ti to jednou vzkazoval; trpělivost, někdy to nabeton přijde....

(Další komentáře, fejetony a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz)

Křišťálová Lupa 2016
Autor: Břetislav Olšer | neděle 7.6.2009 9:13 | karma článku: 13.99 | přečteno: 1596x

Další články blogera

Břetislav Olšer

Proč se nepíše o americkém ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2...?

Proč je největší jadernou hrůzou jen havárie atomové elektrárny Černobyl a ne katastrofa na ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2 v elektrárně provozovatele MetE? Kdysi se tajila radiace Černobylu, dnes TMI-2...

27.4.2016 v 7:27 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 1210 | Diskuse

Břetislav Olšer

Chcete vědět, proč jste rasisté a xenofobové a kam jdou peníze z vašich daní? Tak čtěte...

Romy považuje za nesympatické 82 procent dotázaných Čechů, polovině respondentů jsou dokonce velmi nesympatičtí; opak si myslí jen tři procenta, tři čtvrtiny respondentů cítí antipatie k muslimům, sympatie naopak čtyři procenta...

22.4.2016 v 7:22 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1233 | Diskuse

Břetislav Olšer

V roce 1942 by hajlovala strachy, teď jí nic a nikdo nehrozí, přestože byla pracovně v ČLR

Ceny Anděl získávají amatérští zpěváčci a bigbíty; že to jsou profesionálové? Omlouvám se; amatér má jen charisma a tvoří kvalitu zadara, mnozí neintonující profíci Anděla sice neví, co je to charisma, ale zato mají za to miliony.

13.4.2016 v 7:13 | Karma článku: 27.75 | Přečteno: 1151 | Diskuse

Břetislav Olšer

Jak hordy organizovaných Číňanů s holemi terorizovaly nebohé a neprovokující Čechy...

Co vše mě zaujalo na návštěvě čínského prezidenta Si Ťin- pchinga, tyrana a novodobého Hitlera v Lánech a na Pražském hradu? Začal bych mladíkem, co při spatření kamery vběhl do davu Číňanů s vlajkou Tibetu a prý byl bit holemi...

31.3.2016 v 7:31 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 2410 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Vojensko-náboženský zábavní park? Ano

Existuje. Určen je pro děti ve věku od osmi do třinácti. Nachází se ve městě Mašhad. A čím se v něm malí návštěvníci baví?

11.12.2016 v 9:30 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 161 | Diskuse

Pavel Chalupský

Žijeme svůj život...

...nebo žijeme své představy? Virtuální představy. Není to jednoduché. Jsme obklopeni virtuální realitou od rána do večera. Když usneme, jsme zase v jiné virtuální realitě, v astrálním světě.

11.12.2016 v 9:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo k plakátu: Svatí proti apartheidu

V tomto týdnu skončila skupinová fáze Evropské ligy UEFA. S výjimkou jednoho zápasu to bylo ve čtvrtek osmého prosince.

11.12.2016 v 8:00 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 144 | Diskuse

Vít Janša

Práskači všech zemí, spojte se!

Cituji:,,Týden po spuštění elektronické evidence tržeb Finanční správa eviduje 760 stížností od zákazníků...“ (zdroj zde)

10.12.2016 v 22:29 | Karma článku: 31.96 | Přečteno: 852 | Diskuse

Ivo Gardavský

Opět prý v české televizi

Tak a máme to tu, CIA prý zjistila, že prezidentské volby v USA PRÝ ovlivnila Ruská propaganda......

10.12.2016 v 20:44 | Karma článku: 40.80 | Přečteno: 1888 | Diskuse
Počet článků 3045 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2416

důchodce
 

Moje fotky na výstavě I vy můžete být naše hvězda na MFF Karlovy Vary 2011

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.